Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 11 grudnia 2012, 19:06

autor: Ender

Czasopismo Komputer Świat GRY znika z rynku

Regularnie ukazujący się od 2000 roku, magazyn Komputer Świat GRY wraz z najnowszym numerem ma zakończyć ostatecznie swoją działalność. To kolejne już czasopismo poświęcone tematyce gier i technologii, które po cichu znika z naszego rynku wydawniczego.

Magazyn Komputer Świat GRY, ukazujący się nieprzerwanie od 2000 roku, znika po cichu z rodzimego krajobrazu wydawniczego. Najnowszy numer czasopisma 1/2013 jest ostatnim, który trafi do kiosków i salonów prasowych. O smutnym końcu jednego z weteranów kurczącego się segmentu prasy branżowej, poświęconej w całości elektronicznej rozrywce, poinformował we wstępniaku jego redaktor prowadzący Michał J. Adamczak. O fakcie napisał także użytkownik naszego forum o pseudonimie Backside, od 2006 roku współpracujący z redakcją periodyku. Od dłuższego czasu magazyn ukazywał się w cyklu dwumiesięcznym. W utrzymaniu czytelników nie pomagały mu dołączane pełne wersje gier, a także dystrybucja wraz z darmowymi numerami archiwalnymi. Pod szyldem Komputer Świat GRY pojawiały się również, od czasu do czasu, tematyczne numery specjalne poświęcone konkretnym tytułom, gatunkom lub zjawiskom związanym z wirtualnym hobby.

Powodem zamknięcia pisma, wydawanego od początku przez koncern Ringier Axel Springer Polska, są zmiany zachodzące na rynku wydawniczym. Bez wątpienia chodzi tu o niższą od spodziewanej sprzedaż magazynu. Jest ona związana nierozerwalnie z powolnym zanikiem czytelnictwa tradycyjnych papierowych mediów w Polsce. Tydzień temu podaliśmy sierpniowe wyniki sprzedaży czasopism, które pomimo sezonowych wahań od lat wskazują na stały trend spadkowy. Magazyny konkurują bezskutecznie z portalami internetowymi, które zwłaszcza w przypadku branży gier komputerowych stały się głównym źródłem informacji, recenzji czy zapowiedzi.

Przypomnijmy jeszcze, że w marcu tego roku informowaliśmy o tym, iż Axel Springer zamknął poświęcone grom czasopismo Play i zajął się restrukturyzacją marki Komputer Świat, mającą wzmocnić jej pozycje. Jak widać wyniki tych działań okazały się niezadowalające, czego ofiarą padł Komputer Świat GRY.

W ostatnim w historii numerze Komputer Świat GRY, kosztującym 12,90 zł, znajdziemy zapowiedź gry Remember Me oraz GTA V, a także recenzje Call of Duty: Black Ops II i XCOM: Enemy Unknown. Poza tym przeczytamy też wywiad z Michałem „Śledziem” Śledzińskim, znanym polskim rysownikiem i scenarzystą komiksów. Pełnymi wersjami na dołączonej płycie są gry Prince of Persia: Warrior Within i Street Racing Absolute.

  1. Oficjalna strona Komputer Świat GRY