Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 marca 2021, 11:00

autor: Qskan

Magiczny Mołotow w CS:GO; butelka przeczy prawom fizyki przez buga

Znajdowanie bugów w CS:GO stało się już swego rodzaju sportem dla pasjonatów. Wczoraj jeden z graczy opowiedział na Reddicie o nowym, ciekawym błędzie związanym z koktajlem Mołotowa.

W SKRÓCIE:
  • Użytkownik Reddita opublikował film wyjaśniający działanie nowo odkrytego buga w CS:GO.
  • Bug dotyczy koktajlu Mołotowa, który w określonych warunkach może lecieć na większe odległości niż powinien.
  • Póki co błąd odkryto na dwóch mapach dostępnych w grze.

Społeczność Counter-Strike: Global Offensive wyspecjalizowała się w znajdowaniu bugów w swojej ukochanej grze. Co jakiś czas na forach można znaleźć informacje o odkryciu kolejnego błędu, który może zaważyć na balansie rozgrywki. Znaleziskiem tego typu pochwalił się na Reddicie użytkownik YourGenericName, który przeanalizował ciekawy przypadek glitcha związanego z używaniem koktajlu Mołotowa w pewnych określonych warunkach.

Film wyjaśniający zjawisko został także opublikowany w serwisie YouTube:

Na filmie posłużono się przykładem na mapie Overpass, gdzie w odpowiednich warunkach można rzucić koktajl Mołotowa z górnej części mapy aż na jej sam dół, do bombsite’u B, co zaprzecza normalnemu funkcjonowaniu tzw. „palaka”. Wynika to, mówiąc krótko, z dwóch czynników: fizyki koktajlu Mołotowa w grze oraz właściwości tzw. skyboksów, czyli tekstur wykorzystywanych do ukazania realistycznego nieba.

W normalnych warunkach butelka z benzyną powinna eksplodować najdalej 2 sekundy od wykonania rzutu. Ważne jest też to, czy mołotow wykryje pod sobą obiekt fizyczny, w przeciwnym wypadku wybuchnie w powietrzu. Jednak kiedy butelka zapalająca natrafi na skybox, musi lecieć dalej, jako że zetknęła się teksturą, na której zapalić się nie może.

W ten sposób mołotowa można eksploitować za każdym razem, kiedy na mapie odnajdzie się odpowiednią trajektorię przechodzącą przez skyboxa. Nie jest to oczywiście proste zadanie, ale buga znaleziono także na mapie Inferno, a bardzo prawdopodobne jest, że w ciągu najbliższych dni będziemy już znać przykłady z wszystkich pozostałych pól bitew CS:GO.