filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 9 kwietnia 2021, 15:13

Co obejrzeć na Netflixie, HBO GO i Prime Video w weekend 9-11 kwietnia 2021

Podpowiadamy, co obejrzeć w weekend 9-11 kwietnia 2021 roku w związku z premierami filmów i seriali na 3 najpopularniejszych platformach streamingowych: Netfliksie, HBO GO i Amazon Prime Video.

W erze pozamykanych multipleksów większość czasu przeznaczanego na filmy i seriale spędzamy w sieci, próbując wybrać coś z bogatych bibliotek dostępnych w Polsce platform streamingowych. Jeżeli nie lubicie siedzieć godzinami nad poszukiwaniem produkcji do obejrzenia, to postaramy się Wam pomóc – wybraliśmy 5 wartych zobaczenia tytułów, które dopiero co się pojawiły bądź pojawią na Netfliksie, HBO GO i Amazon Prime Video. Poniższa lista dotyczy weekendu od 9 do 11 kwietnia 2021 roku. Zaczynajmy!

Choć goni nas czas (The Bucket List) – Netflix

Co to: wzruszająca opowieść o spełnianiu marzeń i smakowaniu życia

Od kiedy dostępny na platformie: od 8 kwietnia

Rok premiery: 2007

Edward i Carter. Wybuchowy miliarder i prosty mechanik. Ludzie z pozoru tak różni, których do wspólnego mianownika sprowadza nieuleczalna choroba. Panowie nie zamierzają jednak opuścić tego padołu łez, dopóki nie spełnią swoich marzeń. Tworzą listę rzeczy, które chcą zrobić przed śmiercią i wyruszają w podróż dookoła świata. Jak się okazuje – na przygodę życia. „Feel-good movie” najwyższej klasy, którą gwarantują wybitni w swoich rolach Jack Nicholson oraz Morgan Freeman. Odgrywanych przez nich postaci po prostu nie da się nie polubić… choć sympatia do Freemana, czyli filmowego Cartera, przychodzi jakby łatwiej. A może tylko ja tak mam, bo bardzo cenię tego aktora. W sumie nieważne, bo oglądając Choć goni nas czas można odnieść wrażenie, że obydwaj aktorzy otworzyli przed nami własne dusze. Ich bohaterowie udowadniają natomiast, że na spełnianie marzeń nigdy nie jest za późno, a najlepszy na to czas jest zwykle „właśnie teraz”.

Joji – Amazon Prime Video

Co to: dramat kryminalny inspirowany Makbetem Szekspira i serią zbrodni dokonanych w południowych Indiach

Od kiedy dostępny na platformie: od 6 kwietnia

Rok premiery: 2021

Klasyka przełożona na współczesny język i połączona z prawdziwymi wydarzeniami. Szekspir stworzył Makbeta ponad 400 lat temu, a jego dzieło wciąż inspiruje kolejnych twórców. Tym razem padło na indyjskiego reżysera Dileesha Pothana. Jego bohater, tytułowy Joji, jest najmłodszym synem Kuttapana Panachela, budzącego strach zamożnego ojca, którego oczekiwaniom wraz z rodzeństwem próbuje sprostać. Kuttapan doznaje jednak udaru i musi poruszać się na wózku inwalidzkim. To, oczywiście, nie łagodzi jego natury. Po jednym ze sporów Joji podmienia ojcu leki, przez co Kuttapan umiera. Od tego momentu chłopak, niczym bohater Szekspira, zaczyna zatracać się w paranoi i manipulacjach, które mają mu pomóc opanować zapoczątkowaną lawinę wydarzeń. Joji jest naprawdę niezłym filmem i pomimo wpisanej w niego odtwórczości, potrafi zaskoczyć. Istnieje duża szansa, że go nie widzieliście – miał premierę zaledwie dwa dni temu. Jeśli nie przeszkadza Wam z góry przesądzony los niektórych postaci, będziecie się dobrze bawić.

Obecnie Amazon Prime nie ma oficjalnego wsparcia w Polsce (ale to się zmieni, ponieważ Amazon otworzył polską wersję serwisu), ale to nie powinno przeszkodzić Wam w oglądaniu – wystarczy skorzystać z konta założonego na Amazon UK.

Zakodowane uprzedzenie (Coded Bias) – Netflix

Co to: niepokojący dokument o systemach SI, które w oparciu o zachowania użytkowników tworzą kopie ich poglądów oraz wizji rzeczywistości

Od kiedy dostępny na platformie: od 5 kwietnia

Rok premiery: 2020

Joy Buolamwini, doktorantka MIT, odkrywa, że system rozpoznawania twarzy w okularach Aspire Mirror miewa problemy w przypadku osób czarnoskórych. Wniosek był prosty – urządzenie „uczyło się” głównie twarzy białych ludzi. Czy to przypadek, czy może sprzęt przejął część poglądów należących do testerów? Czego jeszcze nowoczesne technologie mogą się o nas dowiedzieć? W jakim celu to wykorzystają? Uwierzcie, po seansie Zakodowanego uprzedzenia będziecie mieli więcej pytań niż odpowiedzi. SI podejmuje dziś za nas tak wiele decyzji, z których – co najgorsze – nie zdajemy sobie nawet sprawy. Wybory zakupowe, preferencje polityczne, szanse na rynku pracy, stosunek do feministek – jesteście pewni, że Wasze opinie na te tematy naprawdę są pochodnymi jakichś głębszych przekonań? Jeśli macie jakieś wątpliwości, reżyserka Shalini Kantayya szybko je rozwieje. Dystopijna wizja z Roku 1984 Orwella nigdy jeszcze nie była tak blisko.

Mroczny Rycerz (The Dark Knight) – HBO GO

Co to: druga część trylogii o Batmanie w reżyserii Christophera Nolana

Od kiedy dostępny na platformie: od 9 kwietnia

Rok premiery: 2008

Tak, wiem – Mrocznego Rycerza można obejrzeć w telewizji co najmniej raz w miesiącu. Mimo to uznałem, że premiera w HBO GO to dobry moment, żeby raz jeszcze pochylić się nad dziełem Nolana. Choć powinienem napisać: Dziełem. Jest to kino superbohaterskie, w którym może nie uświadczycie wizualnych wodotrysków rodem z Avengersów czy Ligi Sprawiedliwości, ale wynagrodzi Wam ją po dwakroć genialny Heath Ledger w roli Jokera. Facet po prostu musiał dostać Oscara za tę kreację. A choć geneza głównego antagonisty Batmana – ukazana przez Joaquina Phoenixa w filmie Todda Phillipsa – mogła nieco przyćmić dokonania nieżyjącego aktora, to po obejrzeniu filmu Nolana znów można zmienić zdanie. Wybaczcie, ale myśląc o Jokerze, oczyma wyobraźni już zawsze będę widział wymazaną gębę Ledgera. A jego postać to przecież tylko jeden z wielu atutów Mrocznego Rycerza. Resztę odkryjcie – lub przypomnijcie sobie – sami.

Szybki cash: Serial (Snabba Cash) – Netflix

Co to: sześcioodcinkowy serial, w którym łączą się losy trójki ludzi goniących za bogactwem

Od kiedy dostępny na platformie: od 7 kwietnia

Rok premiery: 2021

Na koniec krótki serial, którego tytuł może Wam się kojarzyć z filmem Szybki cash z 2010 roku (jedną z trzech ekranizacji książek Jensa Lapidusa). Słusznie zresztą, bo jest to jego sequel, ale nie musicie go znać, aby móc oglądać tę szwedzką produkcję. Jej akcja dzieje się 10 lat po wydarzeniach pokazanych w filmie, a trójka głównych bohaterów to zupełnie nowe postacie. Akcję obserwujemy głównie z perspektywy Leyi (w tej roli Evin Ahmad), samotnej matki, która próbuje zdobyć pieniądze i sławę w świecie sztokholmskich organizacji tymczasowych start-upów. Kobieta szybko odkrywa, że praktyki, jakich dopuszczają się grube ryby biznesu niewiele różnią się od tych, które są chlebem powszednim dla przedstawicieli światka przestępczego. Różnica polega na tym, że ci ostatni zarabiają dużo więcej pieniędzy. Czy Leyi uda się połączyć te dwa światy? Przekonajcie się na własne oczy, oglądając Szybki cash: Serial.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej