Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 maja 2014, 12:19

autor: Góral

Close Combat: The Bloody First pierwszą częścią serii w 3D

Firma Matrix Games podzieliła się pierwszymi szczegółami dotyczącymi gry Close Combat: The Bloody First. Kolejna odsłona popularnego w kręgach miłośników strategii cyklu oparta będzie na nowym silniku, stworzonym na bazie technologii Unity, który pozwoli przenieść serię w trzeci wymiar.

Jeden z pierwszych screenów z gry Close Combat: The Bloody First. - Close Combat: The Bloody First pierwszą odsłoną strategicznej serii w 3D - wiadomość - 2014-05-22
Jeden z pierwszych screenów z gry Close Combat: The Bloody First.

Poznaliśmy premierowe fakty o Close Combat: The Bloody First – pierwszej trójwymiarowej odsłonie serii taktycznych gier strategicznych. Po dwunastu latach i osiemnastu produkcjach obecni właściciele marki postanowili wprowadzić poważne udoskonalenia, które jednak nie odstraszą fanów, gdyż, jak czytamy w serwisie Pocket Tactics, „Close Combat w 3D wygląda jak stare Close Combat w 2D”. Nowa technologia została stworzona od podstaw i opiera się na popularnym silniku Unity. Decyzję dotyczącą zmiany podjęto dwa lata temu. „Silnik jest po prostu za stary i przez lata wycisnęliśmy z niego wszystko, co się dało” – stwierdził Iain McNeil, szef produkcji. Stara technologia powoduje także wiele problemów, o których nie zdają sobie sprawy nawet najwięksi fani. Jako przykład podano interfejs użytkownika:

„UI jest całkowicie nieprzystępne. Posadź dziś przy Close Combat 3 nowego gracza, a pewnie zajmie mu 10 minut zanim poruszy drużynę strzelców (…) Z nowym silnikiem Unity gra widzi to, co Ty. W starym Close Combat były dwie oddzielne warstwy – danych i graficzna, które nie synchronizowały się idealnie. Powodowało to niewielkie różnice pomiędzy tym, co widział gracz, a tym co się faktycznie działo.”

Nowy silnik zapewnia więc znacznie lepsze i ładniejsze (cienie generowane w czasie rzeczywistym, trójwymiarowe modele jednostek, nowoczesne oświetlenie, itd.) doznania, oferując jednocześnie klasyczną rozgrywkę, obserwowaną z kamery ustawionej wysoko nad polem walki. Redaktor serwisu Pocket Tactics stwierdził, że od razu widać, jak wiele pracy włożono, by weterani serii poczuli się jak w domu. Pełna wersja produkcji zaoferuje kampanię dla jednego gracza, tryb współpracy oraz multiplayer.

Close Combat: The Bloody First znajduje się jeszcze we wczesnej fazie produkcji, ale niewykluczone, że ukaże się pod koniec bieżącego roku. Najpierw pojawi się edycja dedykowana komputerom PC, a później na rynek wkroczy wersja przeznaczona dla urządzeń mobilnych (iPad).

Close Combat to seria gier strategicznych zapoczątkowana przez studio Atomic Games w 1996 roku. Od 2007 roku pieczę nad marką sprawuje studio Matrix Games. Oprócz Close Combat: The Bloody First, firma pracuje także przy Close Combat: Gateway to Caen, które będzie ostatnią częścią stworzoną na starym silniku.