Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Close Combat: Gateway to Caen (PC)
OkładkaClose Combat: Gateway to Caen (PC)

Close Combat: Gateway to Caen PC

Kolejna pozycja z zasłużonej serii taktycznych strategii wojennych, zapoczątkowanej w 1996 r. przez studio Atomic Games i Microsoft. Twórcą tytułu jest specjalizujący się w grach strategicznych koncern Matrix Games, posiadający od 2007 r. prawa do marki.

Strategiczne | II wojna światowa | RTS | taktyczne

Close Combat: Gateway to Caen Premiera PC

6czerwca2014

producent: Matrix Games/Slitherine wydawca: Matrix Games/Slitherine Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Close Combat: Gateway to Caen jest następną odsłoną popularnej serii taktycznych strategii RTS, zapoczątkowanej w 1996 roku przez studio Atomic Games i rozwijanej pierwotnie pod czujnym okiem firmy Microsoft. Od 2007 roku kolejne gry cyklu sygnowane są logiem Matrix Games, a Gateway to Caen jest ostatnią produkcją serii wykorzystującą wysłużony silnik 2D.

Gateway to Caen poświęcona jest największej brytyjskiej ofensywie od czasu lądowania w Normandii, przeprowadzonej w ramach operacji Overlord. Zacięte walki o Caen toczyły się w czerwcu i lipcu 1944 roku i według wstępnych założeń miały otworzyć wojskom alianckim drogę w głąb Francji. Zdobycie miasta utrudniały jednak dwie niemieckie dywizje pancerne, broniące stolicy Normandii od północy. Dowodzący armią brytyjską generał Montgomery, nie chcąc narażać swych wojsk na potencjalnie duże straty w bezpośrednim ataku na miasto, podjął decyzję o okrążeniu Caen i zaskoczeniu przeciwnika od tyłu. Mimo trzykrotnych prób zdobycia miasta, oddziały alianckie za każdym razem napotykały silny opór wojsk niemieckich, wobec czego powrócono do pierwotnego planu frontalnego ataku od strony północnej. Caen zostało ostatecznie wyzwolone 19 lipca 1944 roku, ale działania wojenne okupione zostały zniszczeniem niemal 60 procent zabudowy miasta.

W grze wcielamy się w dowódcę wojsk alianckich, starając się zrealizować cele wytoczone w założeniach operacji Overlord. Możemy też przejąć dowództwo nad niemieckimi dywizjami pancernymi, starając się powstrzymać atakującego wroga i zmienić bieg historii. Po uprzednim rozmieszczeniu jednostek na mapie strategicznej, rozgrywka właściwa toczy się w czasie rzeczywistym. Twórcy przygotowali trzydzieści nowych map, odzwierciedlających tereny zmagań w dolinie rzeki Odon, na zachód od Caen. Z dużą pieczołowitością odtworzono też 36 jednostek piechoty, 65 pojazdów oraz 77 broni. Zgodnie ze standardem wytyczonym przez ostatnie odsłony cyklu, oprócz głównej kampanii fabularnej, możemy rozegrać także misje pojedyncze lub zmierzyć się w internecie w trybie head-to-head. Nie zapomniano także o zaawansowanym edytorze, pozwalającym na tworzenie własnych scenariuszy bitewnych.

Gateway to Caen oparte jest na tym samym silniku, co Close Combat: Panthers in the Fog i ze względu na miejsce akcji może być traktowana jako jej samodzielne rozszerzenie. Zmiany, zarówno w kwestii oprawy, jak i mechaniki gry, są raczej kosmetyczne. Uwzględniają one nieco podrasowaną grafikę, co jest widoczne głównie w zróżnicowanych efektach bitwy oraz detalach poszczególnych map i jednostek. W warstwie audio, nasi żołnierze posługują się nagranymi od nowa kwestiami dialogowymi. Dodano także kilka opcji, takich jak kamuflaż czołgów i dział, możliwość prowadzenia zapory ogniowej czy przewożenia jednostek i broni przy pomocy pojazdów.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1 - 2  

Nośnik: dystrybucja cyfrowa

Oczekiwania czytelników: 7.2 / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Close Combat: Gateway to Caen: Odpowiednia dla każdego wieku.

Close Combat: Gateway to Caen Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium IV 1.5 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza)
  • 3 GB HDD
  • Windows XP SP2/Vista/7/8