Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 maja 2019, 10:44

Clicker Heroes usunięte z App Store przez chińskie roszczenia

Popularna gra mobilna Clicker Heroes została zdjęta przez Apple ze sklepu App Store na całym świecie. Powodem tego są działania firmy Shenzhen Lingyou Technology Co., która zdobyła prawa do marki Clicker Heroes na terenie Chin.

Clicker Heroes zniknęło z App Store. - Clicker Heroes usunięte z App Store przez chińskie roszczenia - wiadomość - 2019-05-24
Clicker Heroes zniknęło z App Store.

Clicker Heroes pojawił się na rynku pod koniec 2014 roku. Ta prosta gra zręcznościowa, która opiera się na zaklikiwaniu kolejnych potworów na śmierć, zyskała popularność na urządzeniach mobilnych. Jej sukces zwrócił uwagę chińskich oszustów. Wykorzystali oni fakt, że deweloperzy nie wystąpili o przyznanie znaku towarowego na terenie Chin i niedługo po premierze gry sami złożyli taki wniosek. Dzięki temu uzyskali prawa do decydowania o produkcji i wykorzystali je do usunięcia gry ze sklepu App Store.

O sprawie poinformował CEO studia Playsaurus, czyli zespołu odpowiedzialnego za Clicker Heroes. W opublikowanym na Reddicie poście zdradził szczegóły związane z sytuacją. Wynika z nich, że niecałe trzy miesiące po premierze firma Shenzhen Lingyou Technology Co. złożyła w chińskim urzędzie wniosek o przyznanie znaku towarowego, w którym pojawia się nazwa wspomnianej wyżej produkcji. Zaakceptowano go, w wyniku czego przedsiębiorstwo z Państwa Środka zaczęło rościć sobie prawa do tytułu. Firma wystosowała do Apple prośbę o usunięcie Clicker Heroes, a amerykański gigant przystał na to (gra zniknęła z App Store na całym świecie). W efekcie studio Playsaurus zaczęło tracić dziennie średnio 200-300 dolarów.

Trzeba podkreślić, że studio Playsaurus posiada prawa do marki w Stanach Zjednoczonych oraz Unii Europejskiej. Przyznane na terenie Chin prawa do znaku towarowego tyczą się więc jedynie tego kraju. Oznacza to, że Shenzhen Lingyou Technology Co. mogło zażądać wycofania gry jedynie w Państwie Środka. Mimo to Apple zdecydowało się na usunięcie gry na całym świecie.

Sytuacja wydaje się przegrana, ponieważ pomimo wysiłków CEO Playsaurusa Apple nie ma zamiaru zmienić swojej decyzji, a deweloperzy nie mają funduszy na walkę o znak towarowy w Chinach. Oznacza to, że prawdopodobnie Clicker Heroes nie wróci już do App Store. Mimo to gra nadal pozostaje dostępna na Androidzie i komputerach osobistych.