Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 sierpnia 2022, 13:21

autor: Zuzanna "ZuzoliK" Domeradzka

Civilization 6 nauczy was zarządzania; badania to potwierdzają

Jeśli graliście w którąś z odsłon cyklu turowych strategii Civilization, możecie być dobrzy w zarządzaniu. Jest na to naukowe potwierdzenie.

W SKRÓCIE:
  1. Badania udostępnione przez Review of Managerial Science dowiodły, że osoby grające w Cywilizację lepiej radzą sobie z zarządzaniem niż ci, którzy w ten tytuł nie grali.
  2. Oprócz tego stwierdzono, że dane dotyczące grania w gry strategiczne mogą być przydatne w ocenianiu m.in. ludzkiej osobowości.

Odpalaliście sobie kiedyś, dla przykładu, Civilization VI dla samej rozrywki? Okazuje się, że mogliście z tego wynieść coś więcej niż wyłącznie miło spędzony czas. Według artykułu z Review of Managerial Science gracze Cywilizacji lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów oraz zarządzaniem w ogólnym znaczeniu tego słowa niż osoby, które kontaktu z tą grą nie miały.

Badania związane z Civilization zostały opublikowane na łamach Review of Managerial Science już w 2020 roku, jednak dopiero ostatnio zrobiło się o nich głośno. Głównie przez pojawiające się na Reddicie fragmenty tych obserwacji.

„Eksperyment” polegał na uczestnictwie czterdziestu studentów w serii ćwiczeń (związanych z rozwiązywaniem problemów, zarządzeniem), zaraz po ograniu przez nich jednej z gier z serii Civilization. Wszyscy gracze otrzymali wyższe wyniki w ćwiczeniach, niż osoby, które w nie miały do czynienia z wspomnianym tytułem. Niestety nie podano, jak długo uczestnicy badania grali w ten tytuł.

Civilization 6 nauczy was zarządzania; badania to potwierdzają - ilustracja #1
Źródło: Reddit

Co więcej, stwierdzono również, iż dane z gry, takie jak interakcje gracza czy wiadomości na czacie, sprawiają, że produkcje takie jak Civilization, mogą być używane w ocenianiu osobowości człowieka czy jego stylu komunikacji. I dotyczy to nie tylko opus magnum Sida Meiera, ale gier strategicznych w ogóle.

Powyższe badania dowodzą, że produkcje z tego gatunku pozytywnie wpływają na umiejętności graczy związane z zarządzaniem czy analitycznym myśleniem. Sam artykuł w Review of Managerial Science odwołuje się do słów Marka Zuckerberga, dyrektora generalnego Meta Platforms (Facebook). A powiedział on w 2016 roku:

Grałem w Civilization od szkoły średniej. To moja ulubiona gra strategiczna i jeden z powodów, dla których zainteresowałem się inżynierią.

Jeśli myśleliście o pracy związanej z zarządzaniem, to być może granie w Civilization wam w tym pomoże. Jeśli zaś chcecie bardziej wgłębić się w badania opublikowane w Review of Managerial Science, link do nich znajdziecie tutaj.