Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 listopada 2017, 15:05

autor: UNIX

CI Games – Sniper: Ghost Warrior 3 ze sprzedażą lepszą od założeń

CI Games nie schodzi ze ścieżki stabilizacji finansowej. W trzecim kwartale 2017 roku firma odnotowała 3,6 miliona złotych zysku netto, a w całym roku 5,1 miliona. Takimi danymi pochwaliła się spółka w najnowszym raporcie finansowym. Napomknęła też o swoich nowych grach (niezapowiedzianej taktycznej strzelance i Lords of the Fallen 2).

Jeszcze w tym roku Sniper: Ghost Warrior 3 powinien otrzymać tryb wieloosobowy w ramach darmowej aktualizacji - CI Games – Sniper: Ghost Warrior 3 ze sprzedażą lepszą od założeń - wiadomość - 2017-11-22
Jeszcze w tym roku Sniper: Ghost Warrior 3 powinien otrzymać tryb wieloosobowy w ramach darmowej aktualizacji

Akcjonariusze CI Games mogą odetchnąć z ulgą. Po kilku słabszych miesiącach i sporej restrukturyzacji firmy polski wydawca wreszcie wychodzi na prostą. Najnowsze dane finansowe potwierdzają dobrą koniunkturę dla spółki. Okazuje się, że ten warszawski producent i wydawca gier komputerowych radzi sobie lepiej niż przewidywano po premierze jego ostatniej gry. Mimo przeciętnych ocen Sniper: Ghost Warrior 3 przychody netto ze sprzedaży gier CI Games w trzecim kwartale bieżącego roku (od 1 lipca do 30 września 2017) wyniosły 17,7 miliona złotych. Natomiast zysk operacyjny przed odliczeniem odsetek kredytowych, podatków i amortyzacji (EBITDA) wyniósł 7,4 miliona złotych, co po odliczeniu kosztów dało 5,35 mln zł wobec 2,37 mln zł straty rok wcześniej.

Zdaniem firmy taki obrót sprawy wynika z faktu, że mocno skupiono się na działaniach sprzedażowych i promocyjnych Sniper: Ghost Warrior 3 oraz na poprawianiu i optymalizacji rozgrywki.

„Sprzedaż Sniper: Ghost Warrior 3 jest nieco lepsza od naszych popremierowych założeń. Rozpoczęliśmy dodruk płyt z grą na konsolę, ponieważ ich zapasy są praktycznie zerowe, z wyjątkiem niewielkiego stoku na Xbox One w USA. Dodatkowa produkcja nośników związana jest z zamówieniami z kilku kluczowych rynków, w tym w dużym stopniu z USA”, powiedział Maciej Nowotny, członek zarządu CI Games.

Zarząd spółki poinformował też, że w ostatnim czasie przeprowadzone zostały działania optymalizujące strukturę i funkcjonowanie firmy. Zainicjowano intensywne działania rekrutacyjne, dzięki którym wzmocniona i uzupełniona została kadra menadżerska.

„W trzecim kwartale wypracowaliśmy dodatnie przepływy operacyjne na poziomie 15,6 mln zł. Stabilizacja finansowa umożliwia nam komfortowe prowadzenie nowych projektów, a obecnie zdecydowana większość zespołu pracuje nad grą z kategorii tactical shooter”, dodał Nowotny.

Najnowsza strzelanka taktyczna CI Games powstaje we współpracy z chińskim Virtuos - CI Games – Sniper: Ghost Warrior 3 ze sprzedażą lepszą od założeń - wiadomość - 2017-11-22
Najnowsza strzelanka taktyczna CI Games powstaje we współpracy z chińskim Virtuos

Najwyraźniej CI Games sprzyja fortuna, gdyż kwietniowa premiera Sniper: Ghost Warrior 3 okazała się sporym zawodem. Gra spotkała się z chłodnym przyjęciem recenzentów, a sprzedaż wypadła zdecydowanie poniżej oczekiwań.

Polskiego dewelopera dotknął wówczas także problem wizerunkowy. Na serwisie metacritic.com pojawiło się mnóstwo nowych kont, w których jedyną ocenioną grą był właśnie Sniper: Ghost Warrior 3. Z kont tego typu sypały się same dziewiątki i dziesiątki, podczas gdy średnia ocen dla gry wynosiła 6,6. Mieliśmy więc do czynienia z klasycznym pompowaniem wyniku. Wszystko to sprawiło, że inwestorzy masowo zaczęli sprzedawać akcje, a notowania spółki spadły o ponad 20%. Biorąc to pod uwagę, tym bardziej cieszy obecna sytuacja finansowa firmy. Mamy nadzieję, że rodzime CI Games najgorsze dni ma już za sobą, a tego typu historie już nigdy się nie powtórzą.

Przy okazji warto dodać, że warszawski producent przymierza się do stworzenia Lords of The Fallen 2. Na razie firma prowadzi wstępne ustalenia z potencjalnymi partnerami. Prace nad grą powinny ruszyć w pierwszej połowie 2018 roku.