Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 października 2019, 11:40

Cenzura w The Outer Worlds - od religii po polskie wulgaryzmy

Fani The Outer Worlds odkryli, że gra posiada zbiór prawie pięciuset zakazanych słów, których nie można użyć, nazywając swoją postać. Wśród nich znalazły się zarówno wulgaryzmy, jak i wyrazy pokroju „gay” czy „transexual”.

The Outer Worlds stawia na swobodę, ale nie w kwestii wyboru imienia postaci. - Cenzura w The Outer Worlds - od religii po polskie wulgaryzmy - wiadomość - 2019-10-28
The Outer Worlds stawia na swobodę, ale nie w kwestii wyboru imienia postaci.

W zeszłym tygodniu zadebiutowała gra The Outer Worlds, czyli najnowsza produkcja studia Obsidian Entertainment. Jak na RPG-a przystało, tytuł pozwala na stworzenie własnej postaci i nadanie jej imienia. Okazuje się jednak, że w tej ostatniej kwestii twórcy przewidzieli wiele ograniczeń.

Fani odkryli, że The Outer Worlds posiada listę zabronionych imion, których gra nie pozwala wykorzystać podczas kreacji bohatera. Znajdziemy wśród nich nie tylko wulgaryzmy (w tym sporo polskich), ale również takie słowa jak „gay”, czy „transexual”. W sumie w zakazanym zbiorze znalazło się prawie pięćset wyrazów.

Wprowadzenie takich ograniczeń jest zaskakujące. Podobne rozwiązania najczęściej pojawiają się w grach multiplayer, a The Outer Worlds oferuje wyłącznie tryb dla pojedynczego gracza. Autorom najpewniej chodziło więc o uniknięcie kontrowersji podczas streamów.

Przypomnijmy, że The Outer Worlds ukazało się 25 października na PC oraz konsole Xbox One i PlayStation 4. Na wszystkich platformach sprzętowych produkcja oferuje lokalizację kinową, czyli z polskimi napisami. Warto dodać, że na pecetach oraz XONE tytuł dostępny jest także w ramach Game Passa.

Gra spotkała się z ciepłym przyjęciem. Według serwisu Metacritic wersja PC posiada średnią ocen na poziomie 82%. W przypadku wydania na PS4 jest to 86%, a Xboksa One – 85%. Nasz redaktor okazał się bardziej surowy i wystawił produkcji notę 7.0/10.

  1. Oficjalna strona gry
  2. Recenzja gry The Outer Worlds – RPG roku? Tak, ale 2012
  3. The Outer Worlds - poradnik do gry
  4. Wszystko o The Outer Worlds (data premiery, gameplay)