Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 sierpnia 2019, 15:04

Borderlands 3 - Take-Two rzekomo nasłało detektywów na youtubera

Związany z serią Borderlands youtuber SupMatto zawiesza karierę po wizycie detektywów zatrudnionych podobno przez Take-Two Interactive (właściciela wydawcy 2K Games). Przez ujawnienie przecieków zaczął mieć w Internecie, delikatnie mówiąc, pod górkę.

Adam Smith, jak wiecie, stworzył słynną koncepcję niebieskiej ręki Take-Two, która sama napędza newsy / Źródło: Forbes - Borderlands 3 - Take-Two rzekomo nasłało detektywów na youtubera - wiadomość - 2019-08-08
Adam Smith, jak wiecie, stworzył słynną koncepcję niebieskiej ręki Take-Two, która sama napędza newsy / Źródło: Forbes

Pamiętacie? Kiedyś pisałam tu o starej, polskiej zasadzie brzmiącej: przyuważ z kim fruwasz. Youtuber SupMatto albo o niej zapomniał, albo nie czyta naszych newsów (chociaż to mniej prawdopodobny scenariusz). Nadepnął bowiem na odcisk Take-Two, właścicielowi m.in. 2K Games, wydawcy Borderlands 3. Na spory odcisk. Większy, niż mu się wydawało. Zamknięto mu konto na Discordzie, musiał usunąć swojego Twittera, a w jego domu, jak mówi, pojawili się prywatni detektywi zatrudnieni przez wydawcę. Teraz opublikował oficjalne oświadczenie i zapowiedział przerwę w działalności na czas bliżej nieokreślony.

Kim jest SupMatto? To jeden z najpopularniejszych youtuberów promujących serię Borderlands. Nie może zatem dziwić, że śledzi wszelkie informacje na temat gry na bieżąco – tak było również z końcem kwietnia, kiedy oficjalny kanał Borderlands zapowiedział twitchowe rozszerzenie, powalające na zdobywanie darmowego lootu w grze poprzez oglądanie streamów z Borderlands 3. Przez nieuwagę w trailerze zwiastującym nadejście ECHOCasta, bo o tym addonie mowa, wydawca upublicznił dane konta testowego Twitcha (jak się okazało, połączonego z następnymi). Matto jako jeden z wielu zaczął je śledzić. W kolejnych dniach dzięki monitorowaniu aktywności tych kont fanom udało się odkryć i upublicznić szereg ciekawostek dotyczących nadchodzącej gry, w tym m.in. drzewko rozwoju postaci czy screeny.

Zgodnie ze słowami Matto, na YouTubie Borderlands, w „Borderlands 3 ECHOcast Twitch Extension”, znajdziemy nazwę (usuniętego) kanału (0:52). Upsi! / Źródło: YouTube
Zgodnie ze słowami Matto, na YouTubie Borderlands, w „Borderlands 3 ECHOcast Twitch Extension”, znajdziemy nazwę (usuniętego) kanału (0:52). Upsi! / Źródło: YouTube

Wszystkie konta miały nazwy, które wyglądały, jakby ktoś przejechał ręką po klawiaturze. Nie wiedzieliśmy, czy to zakodowane wiadomości jak wcześniej, czy po prostu przypadek. Dowiedziałem się o tym z Internetu i było to ekscytujące. Absolutnie ekscytujące. Dlatego zdecydowaliśmy się to sprawdzić.

Po tym jak Matto zrealizował o tym program na swoim kanale, następnego dnia dostał siedem ostrzeżeń o naruszenie praw autorskich od 2K Games. Na tym jednak nie koniec: 25 czerwca dwóch panów w garniturach weszło (wtargnęło?) na teren prywatny youtubera i przesłuchało go. Zapytacie: a czy ktoś go zmuszał do rozmowy? No, nie. Ale Matto uznał, że nie ma sobie nic do zarzucenia, a tym bardziej do ukrycia, więc rozmawiał z nimi przez ponad pół godziny – pytania dotyczyły również feralnego konta na Twitchu.

Powiedzieli mi, że są z Take-Two Interactive. Później, po przeszukaniu LinkedIna, odkryłem, że firma rzeczywiście ich zatrudnia i że prowadzą działalność świadczącą usługi typowe dla prywatnych detektywów.

20 minut po ich wyjściu Matto wyleciał z Discorda. Powód? Zamieszanie w sprzedaż, promocję lub rozpowszechnianie cheatów, hacków albo treści, do których nie miał prawa. Kontrowersje rosły, fani tworzyli teorie i zadawali mnóstwo pytań, więc youtuber usunął konto na Twitterze, aby uciąć spekulacje. Jak możecie się domyślić, nie podziałało. Nagrał więc oświadczenie, w którym wyjaśnia całą sytuację:

Co teraz? Bez dwóch zdań robię przerwę od tworzenia filmów. Muszę się zastanowić, co chcę robić. Jestem tu długo, dużo widziałem, wielu moich ulubionych twórców porzuciło kariery. W wielu przypadkach nie wiadomo, jaki był tego powód, dlatego chciałem Wam to wyjaśnić. Wszystko rozstrzygnie się we wrześniu po premierze Borderlands 3. Nie wiem, czy chcę grać w tę grę, nie wiem, czy chcę coś o niej nagrywać. […] Póki co odinstalowałem serię, muszę odpocząć. Grałem w nią wręcz fanatycznie przez siedem lat. Więc to najwyższy czas, by odpocząć.

Nie ma sposobu na potwierdzenie słów Matto. Ani na jednoznaczne odrzucenie. Czy Take-Two zrobiło słusznie (jeśli zrobiło) i jak ta afera wpłynie na promocję najnowszej części serii, oceńcie sami.

Premiera Borderlands 3 przewidziana jest na 13 września tego roku. Trafi na PC (początkowo tylko w Epic Games Store), PlayStation 4 oraz na Xboksa One w angielskiej wersji językowej.