Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 października 2010, 14:53

Blizzard pozywa twórców hacków do StarCrafta II

Kilka dni temu zbanowano konta ponad pięciu tysięcy użytkowników StarCrafta II. Była to kara za oszukiwanie w trakcie sieciowych potyczek. Teraz jednak Blizzard poszedł o krok dalej i złożył pozew przeciwko ludziom, którzy tworzą i sprzedają hacki do tej gry.

Kilka dni temu zbanowano konta ponad pięciu tysięcy użytkowników StarCrafta II. Była to kara za oszukiwanie w trakcie sieciowych potyczek. Teraz jednak Blizzard poszedł o krok dalej i złożył pozew przeciwko ludziom, którzy tworzą i sprzedają hacki do tej gry.

Blizzard pozywa twórców hacków do StarCrafta II - ilustracja #1

Prawnicy firmy podkreślają, że już kilka dni po wydaniu gry pozwani wypuścili szeregu hacków zaprojektowanych tak, by modyfikować i w rezultacie niszczyć sieciowe rozgrywki. Co więcej, już w dniu premiery przedstawiciele tych grup zapewniali na własnych stronach, że takowe programy już wkrótce zostaną wypuszczone.

Blizzard podnosi, że hacki są sprzeczne z postanowieniami zawartymi w EULA dla StarCrafta II i usługi Battle.net oraz, że naruszają one przepisy chroniące prawa autorskie. Argumentacja co do tego ostatniego zarzutu jest jednak odrobinę kontrowersyjna. Mianowicie, zawierające w sobie materiały i kawałki kodu z gry hacki ładują się do pamięci komputera, na co nie pozwala EULA. Tym samym ludzie z nich korzystający łamią prawo autorskie i robią z tych elementów użytek, na który nie pozwala udzielona im licencja

Blizzard pozywa twórców hacków do StarCrafta II - ilustracja #2

Firma domaga się odszkodowania oraz przekazania wszystkich zysków, jakie osiągnęli pozwani. Blizzard podnosi, że hacki obniżyły wartość StarCrafta II oraz nieodwracalnie ograniczyły legalnym klientom możliwość cieszenia się sieciową rywalizacją. W rezultacie gracze tracą zainteresowanie produktem, co bezpośrednio przekłada się na mniejszą sprzedaż zarówno samej gry, jak i przyszłych dodatków.

Nie znamy prawdziwych imion pozwanych, ale wiemy jakimi ksywkami posługuje się część z nich. Chodzi tu m.in. o Permaphrosta i Cranixa (oboje to mieszkańcy Kanady) oraz przebywającego w Peru Linuxawesome. Rodzi to oczywiście spore problemy, ponieważ EULA stanowi, że podobne spory rozstrzygane będą przez sąd w Los Angeles, więc wyegzekwowanie wyroku może być cokolwiek problematyczne. Warto to dodać, że twórcy hacków posługujący się pseudonimami Wiggley, Zynastor oraz Dark Mage są wymienieni w pozwie, ale nie jako strony. Oznacza to, że prawnicy Blizzarda chcą ich najprawdopodobniej powołać na świadków.