Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 marca 2016, 10:56

Batalia sądowa Trendy Entertainment ze studiem Wildcard. Czy straci na niej ARK: Survival Evolved?

Według informacji serwisu Kotaku, studio Trendy Entertainment pozwało zespół Wildcard, odpowiedzialny za niezależny hit ARK: Survival Evolved. Powodem było niedotrzymanie kontraktu jednego z byłych pracowników firmy.

Wydana w czerwcu w ramach Steam Early Access gra ARK: Survival Evolved odniosła ogromny komercyjny sukces – jak się jednak okazuje, możliwe, że zrobiła to kosztem innych. Według informacji zdobytych przez serwis Kotaku Trendy Entertainment, studio odpowiedzialne za serię Dungeon Defenders, wniosło pozew przeciwko zespołowi Wildcard, twierdząc, że ich deweloper, Jeremy Stieglitz – wcześniej dyrektor kreatywny Trendy Entertainment – pogwałcił warunki kontraktu zawartego ze swoim byłym pracodawcą. Poszkodowani twierdzą, że Stieglitz zrezygnował ze swojej posady w Trendy Entertainment w 2014 roku i wbrew umowie, która zabraniała mu pracować w konkurencyjnych firmach przez dwanaście miesięcy, wkrótce „potajemnie” przyłączył się do ekipy tworzącej ARK: Survival Evolved.

ARK: Survival Evolved grozi nawet tymczasowe usunięcie ze Steama i wstrzymanie prac. - Batalia sądowa Trendy Entertainment ze studiem Wildcard. Czy straci na niej ARK: Survival Evolved? - wiadomość - 2016-03-25
ARK: Survival Evolved grozi nawet tymczasowe usunięcie ze Steama i wstrzymanie prac.

Studio Wildcard na razie zapewniło jedynie, że udział Stieglitza w produkcji ich niezależnego hitu był niewielki – miał być jedynie konsultantem – a same oskarżenia są „bezczelne, małostkowe i skandaliczne”. Trendy Entertainment sugeruje jednak, że cała sytuacja miała „rujnujący wpływ” na ich wyniki biznesowe, jako że największy hit studia, seria Dungeon Defenders, bezpośrednio konkuruje z ARK: Survival Evolved zarówno o graczy, jak i talenty deweloperów. Po raz kolejny przywołuje też Stieglitza, który oprócz pogwałcenia kontraktu miał wielokrotnie kontaktować się z pracownikami swojego byłego studia i namawiać ich do przeniesienia się do Wildcard.

Obie odsłony Dungeon Defenders cieszą się dobrą opinią wśród graczy. O sukcesie pokroju ARK: Survival Evolved mowy jednak nie ma. - Batalia sądowa Trendy Entertainment ze studiem Wildcard. Czy straci na niej ARK: Survival Evolved? - wiadomość - 2016-03-25
Obie odsłony Dungeon Defenders cieszą się dobrą opinią wśród graczy. O sukcesie pokroju ARK: Survival Evolved mowy jednak nie ma.

Takie informacje raczej nie powinny zaskakiwać, bowiem deweloper opuścił Trendy Entertainment w atmosferze skandalu. W 2013 roku osoby pracujące nad Dungeon Defenders II zgłosiły się do serwisu Kotaku, narzekając na warunki pracy. Dyrektorem kreatywnym tego zespołu był wówczas właśnie Jeremy Stieglitz, jednak po publikacji artykułu (zatytułowanego barwnie „Studio z piekła”) został przeniesiony do innej ekipy, a wkrótce potem złożył wypowiedzenie, tłumacząc, że nie czuje się komfortowo w otoczeniu ludzi, którym, jak się okazało, nie może ufać. Następnie miał dołączyć do Wildcard, którego współzałożycielem jest jego żona, Susan. Co jednak ciekawe, zarejestrowała ona nowopowstałe studio, korzystając ze swojego panieńskiego nazwiska – tak jakby chcąc przynajmniej częściowo zamazać powiązania męża z projektem.

Przez nieprofesjonalne zachowanie jednego pracownika na konflikcie z Trendy Entertainment może stracić całe studio Wildcard. - Batalia sądowa Trendy Entertainment ze studiem Wildcard. Czy straci na niej ARK: Survival Evolved? - wiadomość - 2016-03-25
Przez nieprofesjonalne zachowanie jednego pracownika na konflikcie z Trendy Entertainment może stracić całe studio Wildcard.

Trendy Entertainment poinformowało, że przynajmniej sześciu pracowników, z którymi po opuszczeniu firmy rozmawiał Stieglitz, przeniosło się wkrótce do studia Wildcard. Ponadto oskarża dewelopera o wykorzystywanie przy ARK: Survival Evolved technologii, którą opracował jeszcze będąc zatrudnionym w poprzednim zespole. Jeśli naprawdę okaże się, że Stieglitz odegrał w tworzeniu tego niezależnego hitu dużą rolę – a według informacji pozyskanych przez Kotaku mógł nawet przewodzić przez pewien czas produkcji gry – Wildcard może zostać zmuszone do wstrzymania i zdjęcia swojego dzieła ze Steama aż do momentu rozstrzygnięcia całej sprawy.

  1. Oficjalna strona internetowa gry ARK: Survival Evolved
  2. Oficjalna strona internetowa studia Trendy Entertainment