Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 listopada 2022, 12:48

autor: Kamil "grim_reaper" Kleszyk

W sądzie toczy się batalia z Disco Elysium 2 w tle; znamy szczegóły

Sytuacja Disco Elysium 2 staje się coraz bardziej skomplikowana. W trakcie trwającej obecnie batalii sądowej wychodzą na jaw kolejne informacje związane z potencjalnie nieuczciwą działalnością włodarzy studia ZA/UM.

Źródło fot. Unsplash, Tingey Injury Law Firm, ZA/UM
i

Estoński Ekspress (via PC Gamer) podzielił się szczegółami pozwu złożonego przez producenta wykonawczego Disco Elysium, Kaura Kendera, przeciwko studiu ZA/UM. W dokumentach ujawniono rzekome szczegóły planu, w wyniku którego czołowi twórcy popularnego RPG-a – Robert Kurvitz, Alexander Rostov i Helen Hindpere – zostali zwolnieni z firmy.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku Margus Linnamäe, który był największym akcjonariuszem ZA/UM i finansował Disco Elysium, zdecydował się spieniężyć swoje udziały w studiu. Zakładano wówczas, że mężczyzna rozdzieli je pomiędzy wszystkich wspólników, ale ostatecznie zdecydował się odsprzedać własność Ilmarowi Kompusowi – jednemu z inwestorów. Linnamäe chciał za swój pakiet 4,5 miliona euro. Sprawy stają się naprawdę pogmatwane, gdy spojrzymy na to, jak zawarto tę umowę.

Karkołomny plan

Okazuje się, że Kompus nie miał środków na zakup akcji, dlatego postanowił zrealizować dość nietypowy plan. Jego firma przykrywka, Tütreke, kupiła od ZA/UM kilka szkiców koncepcyjnych do projektu Pioneer One, czyli kontynuacji Disco Elysium. Co ciekawe, przedsiębiorstwo Kompusa rzekomo zapłaciło za owe materiały jeden euro tylko po to, by następnie odsprzedać je z powrotem ZA/UM za 4,8 mln euro. To właśnie za te pieniądze Kompus był w stanie zdobyć główny pakiet udziałów w firmie od Linnamäe.

Następnie mężczyzna chciał szybko sprzedać ZA/UM dużemu wydawcy, takiemu jak Tencent czy Microsoft. Ta potencjalna transakcja mogła opiewać na wiele milionów euro, ale ostatecznie nie doszła do skutku, ponieważ Robert Kurvitz, mimo zwolnienia, miał prawo zablokować każdą transakcję związaną z Disco Elysium.

Warto przypomnieć, że to nie wspomniani Kurvitz i Rostov pozwali Kompusa, a producent wykonawczy Kaur Kender, który – podobnie jak jego koledzy – również został zwolniony jakoby za zadawanie niewygodnych pytań. Oskarżenie jest wynikiem rzekomego oszustwa na kwotę około miliona euro, jakiego popełnił wobec niego Kompus.

Szara eminencja

Co więcej, Kender atakuje również innego dyrektora wykonawczego, Tonisa Haavela, który, jak twierdzi oskarżyciel, pociągał za sznurki i był szarą eminencją stojącą za tym przejęciem. Według niego Haavel wolał działać za kulisami, ponieważ był bankrutem. Były bankier musi jeszcze wypłacić 11,2 mln euro odszkodowania biznesmenom, którzy stracili pieniądze w sprawie ziemi w Baku.

Ponadto Kender wezwał sąd do zajęcia udziałów oskarżonego w ZA/UM, aby ten nie mógł ich sprzedać i wypłacić pieniędzy za granicę w trakcie procesu. Sąd przychylił się do tego wniosku i od października tego roku Kompus nie ma możliwości sprzedaży firmy.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Zamiast obliczać, ile Ala ma kotów, wolał zamykać się w swoim świecie i wymyślać nowe historie ulubionego anime – Dragon Ball. Po latach nauki przyszedł czas stagnacji, którą wolał nazywać „szukaniem życiowego celu”. Wypatrując przeznaczenia w trakcie 58. seansu ukochanej Szklanej pułapki, postanowił – niczym John McCLane – zawalczyć o lepszą przyszłość. Z pomocą przyszła redakcja Gry-Online.pl, która przyjęła go pod swoje skrzydła. Jako że autor jest świeżakiem w newsroomie, nie ma jeszcze docelowej tematyki na jakiej chce się skupić (mimo że podstępny Łosiu wabi go w mroki gamingu). Możecie się zatem spodziewać od „Ponurego Żniwiarza” newsa o symulatorze rolnictwa, jak i wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Jeśli kiedykolwiek usłyszycie, że granie na konsoli i oglądanie filmów do niczego nie doprowadzi – przypomnijcie sobie Kamila.

więcej