Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 kwietnia 2022, 18:34

Bannerlord jak Crusader Kings, ten mod szybko podbił serca fanów

Społeczność Mount & Blade 2: Bannerlord zachwyciła się modem, który rozwija niezwiązane z walką aspekty gry, za wzór biorąc serię Crusader Kings.

Jeśli grając w Mount & Blade II: Bannerlord (któremu, nawiasem mówiąc, niedawno „stuknęły” dwa lata we wczesnym dostępie) samym tylko mieczem próbujecie zdobyć władzę w dotkniętej bezkrólewiem Calradii, lecz marzycie o polityce na szeroką skalę rodem z serii Crusader Kingsmod Banner Kings jest tym, czego szukacie. Ów twór autorstwa internauty znanego jako Basileus Carrasco – udostępniony przez użytkownika serwisu NexusMods.com o pseudonimie ThresherMaw – wprowadza do Bannerlorda garść elementów, które pogłębiają aspekty niezwiązane z walką.

Średniowiecze jak malowane

Jakie konkretnie? Zwiększa populację wsi, zamków i miast, rozbudowuje przyznawane postaciom (w tym protagoniście) rangi do poziomu tytułów lennych, poprawia i różnicuje projekty osad czy zwiększa możliwości zarządzania nimi. Ponadto modyfikacja wprowadza zmiany w prawie dziedziczenia, dodaje czteroosobowe rady dla lordów (kanclerz, zarządca marszałek, mistrz szpiegów) oraz obowiązek pasowania każdego z naszych towarzyszy na rycerza, zanim będzie mógł wejść w poczet growej szlachty.

Bannerlord jak Crusader Kings, ten mod szybko podbił serca fanów - ilustracja #1
Źródło: NexusMods.com

Prosta instalacja

To oczywiście nie wszystkie ciekawe opcje, które wprowadza Banner Kings. Dostępny od około miesiąca mod jest systematycznie rozwijany, a w planach twórcy znajdują się jeszcze m.in. dodanie systemu religii czy implementacja większych bitew. Z pozostałymi planami, jak i pełnym opisem modyfikacji zapoznacie się tutaj. Pod podanym linkiem znajdziecie również wszelkie niezbędne pliki oraz instrukcję instalacji.

Co istotne – mod nie działa z każdą wersją Bannerlorda ani z większością innych tego typu fanowskich tworów (oprócz Diplomacy oraz Improved Garrisons). Obsługuje za to istniejące zapisy, więc nie ma konieczności rozpoczynania zabawy od nowa.

Źródło: NexusMods.com.

CRUSADER BLADE

Warto również wspomnieć o rozwijanym od ponad roku płatnym modzie Crusader Blade, który pozwala Wam rozgrywać liczące setki jednostek starcia w Crusader Kings III jako olbrzymie bitwy w Mount & Blade II: Bannerlord. Innymi słowy, łączy on to, co najlepsze w obydwu grach, czyli system zarządzania z CKIII oraz mechanikę walki z Bannerlorda. Podstawą modyfikacji pozostaje produkcja Szwedów – znany z Crusader Kings III gameplay zmienia się dopiero, gdy na początku starcia wybierzemy opcję dołączenia do bitwy, niedostępną w niezmodyfikowanej grze.

Ekran ładowania przenosi nas wtedy na plac boju w Mount & Blade II: Bannerlord. Będzie się on różnił w zależności od parametrów, jakie CKIII prześle do M&BII (m.in. liczba i typ jednostek, bojowość dowódcy oraz armii czy ukształtowanie terenu). Stworzona w ten sposób mapa stanie się polem bitwy, w której będziemy mogli wziąć czynny udział. Po wszystkim jej rezultat zostanie odesłany do Crusader Kings III, gdzie pokierujemy dalszymi losami naszej dynastii.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej