Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 maja 2018, 08:13

autor: Vergil

Avalanche Studios kupione przez Nordisk Film

Avalanche Studios utraciło niezależność. Zespół w całości znalazł się pod skrzydłami Nordisk Film, czyli firmy, która od ponad stu lat prężnie działa w branży filmowej na terenie krajów nordyckich, a obecnie zamierza wyraźnie zaznaczyć swoją obecność na globalnym rynku gier wideo.

Avalanche Studios, czyli ekipa, która dostarczyła między innymi takie produkcje, jak Mad Max, theHunter: Call of the Wild czy seria Just Cause, a obecnie wraz z id Software tworzy RAGE 2, utraciła niezależność. Firma Nordisk Film podaje w oficjalnym komunikacie, że zespół przechodzi w całości pod jej skrzydła.

Jak można wyczytać we wiadomości opublikowanej na stronie internetowej Nordisk Film, proces przejmowania Avalanche Studios rozpoczął się w kwietniu 2017 roku, kiedy to firma stała się właścicielem części udziałów szwedzkiego studia. Teraz nie pozostało jej nic innego, jak porwać się na największe przejęcie w swojej studwunastoletniej historii i wykupić pozostałe udziały warte osiemdziesiąt dziewięć milionów euro; wszystko ma zostać dopięte na ostatni guzik do końca czerwca 2018 roku.

Co to oznacza dla samej ekipy? Jeśli wierzyć informacjom zawartym w komunikacie, przejęcie przez Nordisk Film nie będzie się dla niej wiązać z wielkimi zmianami. Współzałożyciele zespołu, czyli Christofer Sundberg oraz Linus Blomberg, pozostaną w jego szeregach, zajmując się kreatywnymi i technicznymi aspektami poszczególnych projektów; podobnie będą się miały sprawy z kadrą kierowniczą, na czele z dyrektorem generalnym Pimem Holfvem. Poza tym studio ma wciąż działać niczym niezależna firma, mogąc swobodnie tworzyć nowe IP i współpracować z wydawcami.

Seria Just Cause przyniosła zespołowi Avalanche Studios międzynarodową sławę. - Avalanche Studios kupione przez Nordisk Film - wiadomość - 2018-05-31
Seria Just Cause przyniosła zespołowi Avalanche Studios międzynarodową sławę.

Dyrektor generalny Nordisk Film, czyli Allan Mathson Hansen, wspomina, że firma, która dotychczas prężnie działała w branży filmowej (od 1906 roku!), zajmując się produkcją i dystrybucją filmów na terenie krajów nordyckich, zamierza wyraźniej zaznaczyć swoją obecność na globalnym rynku gier wideo. Pierwsze kroki w kierunku tego ostatniego zostały już poczynione, gdyż Nordisk Film jest dystrybutorem produktów spod szyldu PlayStation w wyżej wspomnianym regionie; poza tym oprócz Avalanche Studios pod szyldem Nordisk Film Games działają takie zespoły jak Flashbulb Games z Kopenhagi oraz duńskie Multiverse.

Avalanche Studios, którego główna siedziba mieści się w Sztokholmie, powstało w marcu 2003 roku; firma została założona przez Linusa i Martina Blombergów oraz Christofera Sundberga. W ciągu ponad piętnastu lat działalności zespół znacznie się rozrósł; w listopadzie 2011 powstał jego nowojorski oddział, z kolei w maju 2018 roku powołano jeszcze jedną ekipę z siedzibą w Malmö. W chwili, w której są pisane te słowa, portfolio studia zatrudniającego ponad trzysta dwadzieścia osób zawiera dziesięć gier (łącznie z drugą odsłoną cyklu RAGE, tworzoną we współpracy z id Software i działającą w oparciu o autorską technologię Avalanche Studios, czyli Apex).

  1. Oficjalna strona internetowa Nordisk Film
  2. Oficjalna strona internetowa zespołu Avalanche Studios
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

RAGE 2

RAGE 2