Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 maja 2018, 08:13

autor: Vergil

Avalanche Studios kupione przez Nordisk Film

Avalanche Studios utraciło niezależność. Zespół w całości znalazł się pod skrzydłami Nordisk Film, czyli firmy, która od ponad stu lat prężnie działa w branży filmowej na terenie krajów nordyckich, a obecnie zamierza wyraźnie zaznaczyć swoją obecność na globalnym rynku gier wideo.

Avalanche Studios, czyli ekipa, która dostarczyła między innymi takie produkcje, jak Mad Max, theHunter: Call of the Wild czy seria Just Cause, a obecnie wraz z id Software tworzy RAGE 2, utraciła niezależność. Firma Nordisk Film podaje w oficjalnym komunikacie, że zespół przechodzi w całości pod jej skrzydła.

Jak można wyczytać we wiadomości opublikowanej na stronie internetowej Nordisk Film, proces przejmowania Avalanche Studios rozpoczął się w kwietniu 2017 roku, kiedy to firma stała się właścicielem części udziałów szwedzkiego studia. Teraz nie pozostało jej nic innego, jak porwać się na największe przejęcie w swojej studwunastoletniej historii i wykupić pozostałe udziały warte osiemdziesiąt dziewięć milionów euro; wszystko ma zostać dopięte na ostatni guzik do końca czerwca 2018 roku.

Co to oznacza dla samej ekipy? Jeśli wierzyć informacjom zawartym w komunikacie, przejęcie przez Nordisk Film nie będzie się dla niej wiązać z wielkimi zmianami. Współzałożyciele zespołu, czyli Christofer Sundberg oraz Linus Blomberg, pozostaną w jego szeregach, zajmując się kreatywnymi i technicznymi aspektami poszczególnych projektów; podobnie będą się miały sprawy z kadrą kierowniczą, na czele z dyrektorem generalnym Pimem Holfvem. Poza tym studio ma wciąż działać niczym niezależna firma, mogąc swobodnie tworzyć nowe IP i współpracować z wydawcami.

Seria Just Cause przyniosła zespołowi Avalanche Studios międzynarodową sławę. - Avalanche Studios kupione przez Nordisk Film - wiadomość - 2018-05-31
Seria Just Cause przyniosła zespołowi Avalanche Studios międzynarodową sławę.

Dyrektor generalny Nordisk Film, czyli Allan Mathson Hansen, wspomina, że firma, która dotychczas prężnie działała w branży filmowej (od 1906 roku!), zajmując się produkcją i dystrybucją filmów na terenie krajów nordyckich, zamierza wyraźniej zaznaczyć swoją obecność na globalnym rynku gier wideo. Pierwsze kroki w kierunku tego ostatniego zostały już poczynione, gdyż Nordisk Film jest dystrybutorem produktów spod szyldu PlayStation w wyżej wspomnianym regionie; poza tym oprócz Avalanche Studios pod szyldem Nordisk Film Games działają takie zespoły jak Flashbulb Games z Kopenhagi oraz duńskie Multiverse.

Avalanche Studios, którego główna siedziba mieści się w Sztokholmie, powstało w marcu 2003 roku; firma została założona przez Linusa i Martina Blombergów oraz Christofera Sundberga. W ciągu ponad piętnastu lat działalności zespół znacznie się rozrósł; w listopadzie 2011 powstał jego nowojorski oddział, z kolei w maju 2018 roku powołano jeszcze jedną ekipę z siedzibą w Malmö. W chwili, w której są pisane te słowa, portfolio studia zatrudniającego ponad trzysta dwadzieścia osób zawiera dziesięć gier (łącznie z drugą odsłoną cyklu RAGE, tworzoną we współpracy z id Software i działającą w oparciu o autorską technologię Avalanche Studios, czyli Apex).

  1. Oficjalna strona internetowa Nordisk Film
  2. Oficjalna strona internetowa zespołu Avalanche Studios