Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 28 marca 2013, 12:08

autor: Adrian Werner

Android w natarciu - przegląd najlepszych mobilnych gier lutego na smartfony i tablety

W najnowszym przeglądzie najlepszych gier na Androida omawiamy m.in. cRPG-a Aralon: Sword and Shadow, strzelanki Alien Breed i Syder Arcade HD, wyścigówkę Slingshot Racing, strategię ekonomiczną Pocket Stables i deskorolkową zręcznościówkę Boardtastic Skateboarding 2.

Witamy w kolejnym wydaniu naszego cyklu przybliżającego najlepsze gry, jakie ukazały się w minionym miesiącu na urządzeniach z systemem Android. Tym razem coś dla siebie znajdą miłośnicy cRPG-ów,  klasycznych strzelanek, strategii ekonomicznych oraz nietypowych wyścigówek.

Aralon: Sword and Shadow

Zaczynamy od potężnego cRPG-a Aralon: Sword and Shadow. To produkcja tego samego zespołu, który odpowiada za wyśmienitą serię Ravensword. Samo Aralon utrzymane jest w podobnym stylu. Otrzymujemy zatem w pełni trójwymiarową grafikę, olbrzymi świat do zwiedzania, dopracowany system walki w czasie rzeczywistym oraz intrygującą fabułę, która starcza na co najmniej 25-30 godzin zabawy. Dostępność wielu zadań pobocznych, czterech klas i trzech grywalnych ras sprawia, że całość warto przejść przynajmniej dwa razy.

Aralon: Sword and Shadow- kup na Google Play (15 zł)

Gra dostępna jest również na iOS

Alien Breed

Na Android trafił również prawdziwy klasyk z komputerów Amiga, czyli pierwsza część legendarnego cyklu Alien Breed. Gra jest strzelanką, w której akcja ukazana jest z lotu ptaka, a my kontrolujemy pojedynczego żołnierza muszącego zmierzyć się z hordami obcych. Sterowanie nie jest tak dobre jak na joysticku, ale i tak daje radę, a całość bawi jak przed laty. Autorzy przygotowali tryb klasyczny (identyczny z amigowym) oraz rozszerzony - oferujący ulepszenia grafiki i dźwięku oraz zmodyfikowane mechanizmy rozgrywki, które czynią całość bardziej przystosowaną do ekranów dotykowych.  W grze znajdziecie wszystkie sześć poziomów z pierwowzoru, dwanaście z Special Edition oraz cztery nowe mapy.

Alien Breed- kup na Google Play (15 zł)

Gra dostępna również na iOS

Slingshot Racing

Slingshot Racing to świetna gra wyścigowa, którą oparto na nietypowym pomyśle. Sterujemy bowiem dosyć bezwładnymi bolidami i do pokonywania zakrętów musimy wykorzystywać działko wystrzeliwujące linkę z hakiem i odpowiednie przycelowanie umożliwia wykonanie efektownego ślizgu. Ta ciekawa machenika została wybornie zrealizowana i rajdy sprawiają masę frajdy. Do tego autorzy nie zapomnieli też o ślicznym wykonaniu oraz trybie multiplayer dla czterech osób. Jeśli lubicie ścigałki to koniecznie sprawdzicie ten tytuł.

Slingshot Racing- kup na Google Play (3 zł)

Gra dostępna również na iOS

Syder Arcade HD

Miłośników oldskulowych strzelanek zainteresować powinna gra Syder Arcade HD. Produkcja pełnymi garściami czerpie z ery 16-bitowej, ale stare sprawdzone mechanizmy opakowuje w nowoczesną grafikę. Rezultatem jest ładna zręcznościówka, w której kierujemy małym stateczkiem podróżujący w prawą stronę ekranu, skąd wylatują chmary wrogów. Autorzy pokusili się jednak o ciekawe rozwiązanie i pozwolili w każdej chwili zmienić kierunek lotu. Tę samą umiejętność posiadają jednak przeciwnicy, przez co często atakowani jesteśmy z obu stron jednocześnie. Syder Arcade HD to wymagająca produkcja, która daje jednak sporo satysfakcji.

Syder Arcade HD- kup na Google Play (4 zł)

Gra dostępna również na iOS

Pocket Stables

Studio Kairosoft nie zwalnia obrotów. Ten japoński zespół wypuszcza nową grę prawie co miesiąc, ale o dziwo nie odbija się to negatywnie na jakości tych produkcji. Najnowszym projektem firmy jest Pocket Stables, które traktuje o wyścigach konnych. Wcielamy się we właściciela niewielkiej stajni z kilkoma rumakami i naszym zadaniem jest rozwinąć ten skromny biznes do poziomu prawdziwego imperium. Gracz musi nie tylko dbać o konie i planować ich rozród, ale również zarządzać torami wyścigowymi i zarabiać na odwiedzających je pasjonatach. Wszystko to zrealizowane jest w typowej dla Kairosoft formie, która pod płaszczykiem uroczej pixel-artowej grafiki i prostego interfejsu kryje duże pokłady głębi. 

Pocket Stables - kup na Google Play (15 zł)

Vector

Doczekaliśmy się wreszcie konwersji na Androida jednego z najciekawszych endless runnerów z iOS, czyli gry Vector. Akcja przenosi nas do ponurej wizji przyszłości, gdzie Wielki Brat kontroluje każdy krok obywateli. Jeden z nich postanawia odzyskać wolność. Oczywiście siły porządkowe nie mogą do tego dopuścić, więc wysyłają za nim swoje doborowe oddziały.  Na szczęście nasz bohater jest mistrzem parkouru, więc może wykonywać imponujące akrobacje. W przeciwieństwie do większości gier tego typu Vector posiada rozbudowaną mechanikę platformówkową, oferująca wiele różnych ruchów i sztuczek. Do tego dochodzi śliczna oprawa graficzna przywodząca na myśl Mirror’s Edge. To zdecydowanie jeden z najlepszych endless runnerów na systemie Android.

Vector- pobierz z Google Play (za darmo)

Gra dostępna również na iOS

The Sandbox

The Sandbox to nietypowa gra logiczna, w której gracz otrzymuje niemalże boską moc kreacji. Za pomocą prostego interfejsu może stworzyć prawie wszystko - od prostych obiektów, aż po inteligentne istoty. W ramach sześciu kampanii musimy wykorzystać te narzędzia do rozwiązywania problemów logicznych. Większość wyzwań da się pokonać na wiele sposobów, a gra nagradza przede wszystkim eksperymentowanie. Daje to w sumie bardzo nietypową produkcję, którą warto sprawdzić samemu, zwłaszcza, że to nic nie kosztuje, gdyż autorzy postawili na model darmowy z mikropłatnościami.

The Sandbox- pobierz z Google Play (za darmo)

Gra dostępna również na iOS

Boardtastic Skateboarding 2

Ostatnią tytułem, którym chcemy polecić w tym przeglądzie jest Boardtastic Skateboarding 2. To jedna z  najlepszych gier o jeździe na deskorolce, jaką oferuje Android. Jest to zasługa dobrej grafiki, dopracowanej mechaniku tricków, masy trybów rozgrywki oraz opcji sieciowego multiplayera.  Trochę denerwuje lekko nachalne zachęcanie do mikropłatności, ale nie jest to nic, co mogłoby zepsuć zabawę. Jeśli lubicie tę tematykę, to warto dać grze szansę.

Boardtastic Skateboarding 2 - pobierz z Google Play (za darmo)

 Pozostałe propozycje

W każdym miesiącu poza przeglądem najlepszych gier na Androida publikujemy również analogiczny artykuł dotyczący produkcji na urządzenia z system iOS. Wiele tytułów ukazuje się na obie platformy, ale uznaliśmy, że nie ma sensu, aby umieszczać te same pozycje na obu listach. Dlatego zachęcamy do przeczytania przeglądu na iOS.

iOS w natarciu - przegląd najlepszych gier lutego na iPhone'a, iPada i iPoda Touch

Z umieszczonych w nim gier następujące posiadają również wersje na Androida:

QuestLord (6 zł)

Cordy 2 (wersja lite za darmo, odblokowanie wszystkich poziomów za 19 zł)

Toy Story: Smash It! (3 zł)

Real Racing 3 (darmowa z mikropłatnościami)