Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 14 maja 2018, 14:55

autor: Piotr "Jiker" Doroń

Amazon uratuje serial The Expanse? Jest petycja

Trwa walka o przyszłość serialu science fiction The Expanse. Twórcy liczą na zainteresowanie ze strony Netfliksa lub koncernu Amazon. Większe szanse daje drugi z dostawców usług VoD.

W ubiegłym tygodniu gruchnęła wieść o końcu współpracy między twórcami serialu The Expanse a stacją SyFy. Kanał, będący częścią imperium medialnego NBCUniversal Cable Entertainment, nie złożył zamówienia na kolejny sezon, czym zasmucił wielu fanów jednej z najlepszych telewizyjnych produkcji science fiction ostatnich lat. Autorzy The Expanse nie zamierzają jednak składać broni, a jednym z tego przejawów jest internetowa petycja, którą zdążyło już podpisać 30 tysięcy osób.

Walka o przyszłość serial The Expanse trwa. - Amazon uratuje serial The Expanse? Jest petycja - wiadomość - 2018-05-14
Walka o przyszłość serial The Expanse trwa.

Petycja, zarejestrowana w serwisie change.org przez zespół scenarzystów The Expanse, ma na celu namówienie koncernu Amazon bądź firmy Netflix do zabezpieczenia pełni praw do dystrybucji serialu. Aktualnie The Expanse znajduje się w ofertach dwóch platform VoD – w Stanach Zjednoczonych można go obejrzeć za pośrednictwem Amazon Prime Video, z kolei na rynku międzynarodowym wyświetla go Netflix.

Z najnowszych, jeszcze nieoficjalnych informacji wynika, że Netflix nie jest zainteresowany rozwojem The Expanse. Bardziej przyjaznym okiem na całą sprawę ma natomiast patrzeć Amazon. Przedstawiciele grupy Alcon Television, która sfinansowała i wyprodukowała serial, odbędą w niedalekiej przyszłości spotkanie z szefostwem koncernu i liczą na pozytywny finał rozmów.

Serial The Expanse debiutował pod koniec 2015 roku, premiera sezonu drugiego odbyła się w lutym 2017 roku, a świetnie oceniana seria trzecia wystartowała 11 kwietnia (w USA). W Polsce serial znajdziemy na Netfliksie – drugi sezon trafił do oferty usługi we wrześniu ubiegłego roku, a trzeci pojawi się zapewne pod koniec tego roku. Producentami są Mark Fergus i Hawk Ostby (Ludzkie dzieci), a za bazę fabularną posłużyła seria powieściowa autorstwa Daniela Abrahama i Ty Francka, piszących pod pseudonimem James S. A. Corey. Jednym z powodów zerwania współpracy z kanałem SyFy jest stosunkowo niska oglądalność na poziomie ok. 0,5 mln widzów, jaką odnotowują nowe odcinki.

  1. Oficjalna strona internetowa The Expanse
  2. The Expanse na Netfliksie