Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 września 2023, 10:36

CD Projekt tchnął nowe życie w Cyberpunk 2077, dane ze Steam nie pozostawiają złudzeń

Czy po blisko trzech latach od premiery Cyberpunk 2077 w końcu jest produkcją, na jaką zasługiwaliśmy? Biorąc pod uwagę odbiór aktualizacji 2.0, CD Projekt RED odwalił kawał dobrej roboty.

Źródło fot. CD Projekt RED
i

Życie fanów Cyberpunka 2077 zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Od feralnej premiery tytułu pod koniec 2020 roku społeczność graczy przeżywa prawdziwy rollercoaster uczuć. Jazdę bez trzymanki funduje im studio CD Projekt RED, które systematycznie – choć z różnym skutkiem – stara się poprawić początkowo fatalną jakość swojej flagowej produkcji.

W efekcie, po blisko 3 latach od debiutu Cyberpunka 2077, doczekaliśmy się wypuszczenia przełomowej aktualizacji 2.0, która w zasadzie przebudowuje każdy aspekt gry. Z jakim efektem? Najlepszym wyznacznikiem jakości patcha są reakcje społeczności. W tym celu przejrzeliśmy najnowsze komentarze i statystyki gry na Steamie.

Popularność wystrzeliła (może nie w kosmos, ale przynajmniej blisko sufitu)

Zaczynając od tych ostatnich – wedle wykresów SteamDB po wydaniu aktualizacji w szczytowym momencie produkcję ogrywało 90 241 osób. Biorąc pod uwagę, że we wcześniejszych tygodniach wartość ta dobijała do 25 tys., wzrost jest imponujący.

CD Projekt tchnął nowe życie w Cyberpunk 2077, dane ze Steam nie pozostawiają złudzeń - ilustracja #1
Źródło: SteamDB.

Pochwały aktualizacji 2.0

Taka popularność prędzej czy później musiała zaowocować nowymi komentarzami na platformie Valve. I faktycznie, pod adresem Cyberpunka 2077 posypało się mnóstwo opinii, z których zdecydowana większość to oceny pozytywne. Świetnie odzwierciedla to poniższy wykres:

CD Projekt tchnął nowe życie w Cyberpunk 2077, dane ze Steam nie pozostawiają złudzeń - ilustracja #2
Źródło: Steam.

A oto kilka przykładowych komentarzy:

Wersja 2.0 jest bardzo dobra, a gra jest świetna […] – Tez.

Aktualizacja 2.0 uczyniła tę grę lepszą niż kiedykolwiek! – F4RD1N.

Aktualizacja 2.0 czyni grę jeszcze bardziej niesamowitą pod każdym względem, co nie wydawało mi się możliwe, zdecydowanie polecam, szczególnie po nowych ulepszeniach – nukeum.

Wersja 2.0 to niezwykle potrzebne ulepszenie. Pokazuje, co można zrobić, poświęcając grze znacznie więcej czasu i uwagi – JayD.

Jest też i krytyka

Aby nie było zbyt słodko, należy zaznaczyć, że pojawiają się też negatywne komentarze. Są one jednak w głównym stopniu związane z osobistymi preferencjami graczy. Użytkownicy skarżą się m.in. na zbyt osłabione statystyki broni, skalowanie poziomów przeciwników czy proces rozwoju swojej postaci. Zresztą przeczytajcie sami:

Aktualizacja 2.0 jest okropna. Cała broń palna została zbyt mocno osłabiona. Straciło się tyle frajdy z grania. Właśnie po tym zwróciłem pieniądze za zamówienie DLC w przedsprzedaży. Nie chcę grać w DLC w tym stanie – Icey.

[…] Walka była intensywna i trudna w zależności od frakcji, z którymi walczyłeś. Miło było wrócić do obszaru początkowego, aby uderzyć na niższe poziomy po tym, jak dostałem po tyłku od silniejszego gangu... Teraz „zbalansowali” grę tak, że każdy gang skaluje się do twojego poziomu, więc dostajesz w tyłek, gdziekolwiek się udasz […] – Avatar.{cytat}

{cytat}Patch 2.0 zasadniczo zrujnował różnorodność kompilacji obecną we wcześniejszej wersji. Jesteś teraz, mniej lub bardziej, zmuszony do budowania według ustalonych archetypów, ponieważ drzewka zmuszają cię do przydzielania punktów do umiejętności, których możesz nie chcieć, jeśli chcesz w pełni odblokować pewne ścieżki […] – Toast.

Szersze spojrzenie na nastroje graczy

Należy jeszcze raz podkreślić, że wszystkie powyższe komentarze pochodzą wyłącznie ze Steama. Z opiniami właścicieli różnych platform możemy zapoznać się pod postem Marcina Momota, dyrektora ds. społeczności CD Projekt RED, który za pośrednictwem X/Twittera, zapytał graczy o ich wrażenia po przesiadce na Cyberpunka 2077 w wersji 2.0. Kolejne posty będą się tam zapewne pojawiać przez cały dzień.

  1. Cyberpunk 2077 – recenzja
  2. Cyberpunk 2077 – poradnik
  3. Cyberpunk 2077 – oficjalna strona

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Na łamach GRYOnline.pl ima się różnorodnych tematyk. Możecie się zatem spodziewać od niego zarówno newsa o symulatorze rolnictwa, jak i tekstu o wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Gdy po latach nauki przyszedł czas stagnacji, wolał nazywać to „szukaniem życiowego celu”. W końcu postanowił zawalczyć o lepszą przyszłość, co zaprowadziło go do miejsca, w którym jest dzisiaj.

więcej