30 lat temu Sega dała NVIDII 5 milionów dolarów, które pomogły przyszłemu gigantowi uniknąć upadku

NVIDIA i SEGA za kilka dni będą świętować 30 lat współpracy. Bez wsparcia japońskiego giganta Jensen Huang nie zbudowałby dzisiejszego imperium technologicznego.

futurebeat.pl

Zbigniew WoźnickiZbigniew Woźnicki

1
30 lat temu Sega dała NVIDII 5 milionów dolarów, które pomogły przyszłemu gigantowi uniknąć upadku, źródło grafiki: NVIDIA/SEGA/Gemini.
30 lat temu Sega dała NVIDII 5 milionów dolarów, które pomogły przyszłemu gigantowi uniknąć upadku Źródło: NVIDIA/SEGA/Gemini.

Za kilka dni w Tokio NVIDIA i SEGA będą obchodzić 30-lecie współpracy. Z tej okazji japoński oddział „zielonych” zorganizował konkurs, w którym uczestnicy mogą wygrać RTX-a 5090. Dla Jensena Huanga to ważny moment, ponieważ bez wsparcia SEGI w latach 90. NVIDIA prawdopodobnie by nie przetrwała i nie stałaby się jedną z najważniejszych firm branży AI.

SEGA pomogła przetrwać NVIDII

NVIDIA rozpoczęła swoją działalność na początku lat 90. Już w 1996 roku realizowała poważny projekt układu graficznego dla konsoli SEGI. Projekt jednak zakończył się niepowodzeniem, a jednym z problemów było przystosowanie sprzętu do standardu DirectX Microsoftu. W tym momencie NVIDIA znalazła się na granicy bankructwa.

Na ratunek przyszła SEGA, ponieważ przedsiębiorstwo podjęło decyzję o zainwestowaniu w amerykańską firmę 5 milionów dolarów. W tamtym momencie ruch mógł wydawać się ryzykowany, ponieważ nie było pewności, czy NVIDIA na pewno przetrwa kolejne kilka lat. Dzięki tym środkom jednak udało się najpierw wyprodukować układy graficzne RIVA, a następnie rozpocząć serię kart graficznych GeForce.

Dlatego 15 lipca odbędzie się spotkanie w salonie GiGO Akihabara w Tokio. Zaproszenia na to wydarzenie fani mogą zdobyć do 12 lipca biorąc udział w konkursie, który został zorganizowany przez japoński oddział NVIDII, a na największego szczęśliwca czeka nagroda w postaci RTX-a 5090 Founder's Edition. Żeby wziąć udział należy wrzucić zdjęcia lub anegdoty związane ze wspomnieniami o NVIDII i SEDZE.

Na spotkaniu pojawi się Jensen Huang, który prawdopodobnie wręczy kartę graficzną zwycięzcy i według zapowiedzi pokaże sprzęt NVIDIA RTX Spark. Według doniesień SEGA także ma coś szykować, a najbardziej rozbudza wyobraźnię wizja reedycji Dreamcasta, który był ostatnią konsolą producenta. W ostatnich latach pojawiały się komputery i konsole retro, więc SEGA wpisałaby się w ten sposób w powstały trend.

Zbigniew Woźnicki

Autor: Zbigniew Woźnicki

Przygodę z publicystyką i pisaniem zaczął w serwisie Allegro, gdzie publikował newsy związane z grami, technologią oraz mediami społecznościowymi. Wkrótce zawitał na GRYOnline.pl i Filmomaniaka, pisząc o nowościach związanych z branżą filmową. Mimo związku z serialami, jego serce należy do gier wszelakiego typu. Żaden gatunek mu nie straszny, a przygoda z Tibią nauczyła go, że niebo i muzyka w grach są całkowicie zbędne. Przed laty dzielił się swoimi doświadczeniami, moderując forum mmorpg.org.pl. Uwielbia ponarzekać, ale oczywiście konstruktywnie i z umiarem. Na forum pisze pod ksywką Canaton.

„Moje słowa źle się zestarzały”. Współzałożyciel id Software reaguje na drastyczną decyzję Microsoftu

Następny
„Moje słowa źle się zestarzały”. Współzałożyciel id Software reaguje na drastyczną decyzję Microsoftu

Za 7 dni debiutuje Odyseja Nolana, porównywana rozmachem do Władcy Pierścieni. To jeden z najważniejszych filmów roku

Poprzedni
Za 7 dni debiutuje Odyseja Nolana, porównywana rozmachem do Władcy Pierścieni. To jeden z najważniejszych filmów roku

GRYOnline.pl:

Facebook GRYOnline.pl Instagram GRYOnline.pl X GRYOnline.pl Discord GRYOnline.pl TikTok GRYOnline.pl Podcast GRYOnline.pl WhatsApp GRYOnline.pl LinkedIn GRYOnline.pl Forum GRYOnline.pl

tvgry.pl:

YouTube tvgry.pl TikTok tvgry.pl Instagram tvgry.pl Discord tvgry.pl Facebook tvgry.pl