Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 6 marca 2018, 14:07

autor: Aquma

1983 – polski serial Netfliksa ma tytuł i obsadę

Pierwszy polski serial Netfliksa otrzymał oficjalny tytuł – 1983. W rolach głównych zobaczymy Roberta Więckiewicza i Macieja Musiała. Produkcja zadebiutuje jeszcze w tym roku.

Netflix otwiera nowy rozdział w historii swojej obecności w naszym kraju (źródło obrazka: Antyweb). - 1983 – polski serial Netfliksa ma tytuł i obsadę - wiadomość - 2018-03-06
Netflix otwiera nowy rozdział w historii swojej obecności w naszym kraju (źródło obrazka: Antyweb).

Pierwszym polskim serialem tworzonym przez platformę Netflix jest 1983. Produkcja przedstawi alternatywną wersję historii, w której – w wyniku ataku terrorystycznego – Polska nigdy nie odzyskała niepodległości i w 2003 roku wciąż jest władana przez komunistyczny reżim. Pomysłodawcą i scenarzystą serialu jest Joshua Long, a jego produkcją zajmą się firmy The Kennedy/Marshall Company i The House Media Company. Role producentów wykonawczych przypadną Frankowi Marshallowi (znanemu m.in. z Jurrasic World i Jasona Bourne’a) oraz Robertowi Zotnowskiemu (House of Cards). Zdjęcia już ruszyły, a premiera nastąpi jeszcze w tym roku – wyłącznie na Netfliksie.

Nasza historia ma wiele złożonych warstw: można w niej znaleźć przygodę, kryminał i thriller szpiegowski z fascynującymi bohaterami, którzy sprawią, że widzowie nie będą chcieli oderwać wzroku od ekranu – tak jak w każdym wspaniałym serialu od Netflix – chwalił swoją produkcję Frank Marshall.

Reżyserią 1983 zajmą się Agnieszka Holland (Pokot), Kasia Adamik (Amok), Olga Chajdas (Kobieta budzi się rano) i Agnieszka Smoczyńska (Córki dancingu). Za zdjęcia odpowiadają Tomasz Naumiuk (Być jak Kazimierz Deyna) i Arkadiusz Tomiak (Karbala), scenografią zajmie się Anna Anosowicz (Powidoki), zaś kostiumami – Katarzyna Lewińska (Pokot). Ścieżkę dźwiękową stworzy Antoni Komasa-Łazarkiewicz (Miasto 44). Serial będzie kręcony w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie oraz na Śląsku.

Mamy w Polsce znakomitych aktorów, reżyserów, operatorów, scenografów, kostiumografów, kompozytorów i bardzo utalentowane ekipy filmowe. Jestem przekonana, że wzbogacimy kolekcję oryginalnych seriali Netflix o niezwykle wartościowy tytuł – przekonywała Agnieszka Holland.

W rolach głównych zobaczymy Roberta Więckiewicza i Macieja Musiała (tym samym potwierdzają się nieoficjalne doniesienia z końcówki stycznia). Pierwszy z nich wcieli się w skorumpowanego oficera śledczego, zaś drugi w młodego, idealistycznego studenta prawa. Na pozór kompletnie odmiennych bohaterów połączy odkrycie wieloletniego spisku, którego obnażenie może zmienić losy całej Europy. W produkcji wystąpią również m.in.: Michalina Olszańska, Andrzej Chyra, Zofia Wichłacz, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Wojciech Kalarus, Edyta Olszówka oraz Agnieszka Żulewska.

Niezmiernie cieszymy się, że możemy pokazać tę alternatywną wersję historii w porywającym thrillerze, i to z tak niesamowitą polską obsadą. Kontynuujemy owocną współpracę z nominowaną do Oscara Agnieszką Holland i jej wspaniałym zespołem. Jestem przekonany, że 1983 spodoba się nie tylko do polskim widzom, ale i widowni Netflix na całym świecie – powiedział Erik Barmack, wiceprezes firmy Netflix ds. międzynarodowych treści oryginalnych.

  1. Netflix – strona oficjalna
  2. Najbardziej oczekiwane seriale 2018 roku, cz. 1 – debiuty