Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 czerwca 2020, 10:48

Xiaomi Mi Band 5 - jutro oficjalna premiera

Już jutro, 11 czerwca, do sprzedaży trafi piąta generacja popularnej opaski Xiaomi Mi Band.

Xiaomi Mi Band 5 - jutro oficjalna premiera - ilustracja #1
Tanie Xiaomi jest dobre, bo jest dobre i tanie.

Już jutro do sprzedaży trafi oficjalnie Xiaomi Mi Band 5. Jak wskazuje nazwa jest to już piąta generacja szalenie popularnej hybrydy zegarka z opaską fitness. W swojej kategorii cenowej Chińczycy nie mają właściwie żadnej konkurencji, bo inne inteligentne opaski czy zegarki (w przypadku Apple) są po znacznie droższe, a te w podobnej cenie są zazwyczaj strasznie ubogie w funkcje. Wielu użytkowników uważa, że przystępne cenowo propozycje Xiaomi (kosztują w okolicach 100zł) z powodzeniem rywalizowały z droższą konkurencją i znacząco nie odbiegały od niej chociażby jakością wbudowanych sensorów.

A jeśli chodzi o użyteczność, to Xiaomi chwali się, że ekran urósł względem Mi Banda 4 i to aż o 20% (z 0.95 cala do 1.2 cala), a to na pewno duży plus, bo wzrośnie jego czytelność. Przydatną i ciekawą funkcją będzie też ładowanie magnetyczne, które umożliwi ładowanie opaski za pomocą kabla zakończonego magnesem, bez konieczności wpinania go do malutkiego urządzenia (rozwiązanie przypominające MagSafe ze starszych MacBooków). Najważniejszą nowością może być z perspektywy Polaka obsługa NFC w wersji globalnej Mi Banda 5 (we wcześniejszych modelach tylko obywatele Chin mogli korzystać z płatności zbliżeniowych). A w naszym kraju płatności telefonem czy innymi urządzeniami z NFC przyjęły się naprawdę bardzo dobrze, więc można dość bezpiecznie założyć, że może to zwiększyć sprzedaż opaski na polskim rynku.

Poza najważniejszymi nowościami Xiaomi obiecuje też ulepszony sensor do dokładniejszego monitorowania zdrowia (ma on podobno zaoferować możliwość mierzenia stężenia tlenu we krwi), opcję zdalnej kamery (prawdopodobnie chodzi o przycisk do robienia zdjęć smartfonem, który np. stoi na statywie przed nami), „profesjonalne” tryby sportowe i specjalny, dość ciekawie brzmiący, nowy model zdrowia dla kobiet. Nadal nie wiadomo za to czy urządzenie będzie wspierało asystenta głosowego od Amazonu – Alexę, choć wskazywały na to wcześniejsze plotki.

Opaskę można zamówić już dzisiaj w chińskim sklepie Gearbest w cenie 39,99 dolarów, lecz wysłana zostanie zapewne dopiero po oficjalnej premierze 11 czerwca. Mi Band 5 powinien niedługo pojawić się w polskich sklepach z elektroniką w cenie oscylującej zapewne w okolicach 150zł, ale prawdopodobnie znajdą się niecierpliwi klienci, którzy już teraz zamówią opaskę z chińskiego sklepu.