Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 24 lutego 2020, 16:47

autor: Entelarmer

Xbox Series X osiem razy mocniejszy niż XOne - nowe dane o specyfikacji

Phil Spencer z firmy Microsoft zdradził kolejne szczegóły dotyczące konsoli Xbox Series X. Urządzenie ma być ponad osiem razy mocniejsze od oryginalnego Xboksa One i będzie wyposażone w niewidziane wcześniej funkcje.

Microsoft najwyraźniej stara się wypromować nowego Xboksa przed prezentacją PS5. - Xbox Series X osiem razy mocniejszy niż XOne - nowe dane o specyfikacji - wiadomość - 2020-02-24
Microsoft najwyraźniej stara się wypromować nowego Xboksa przed prezentacją PS5.

Nowy Xbox jest bez wątpienia mniej tajemniczą z dwóch zapowiedzianych konsol dziewiątej generacji. Podczas gdy Sony skromnie szafuje oficjalnymi informacjami na temat PlayStation 5, Microsoft zdążył już zaprezentować wygląd swojej kolejnej platformy. Jakby tego było mało, Phil Spencer niedawno ujawnił kolejne szczegóły dotyczące Xboksa Series X. W artykule zamieszczonym w serwisie Xbox Wired szef działu gier giganta z Redmond potwierdził choćby pogłoski na temat mocy układu graficznego konsoli. Zmodyfikowany procesor GPU AMD Zen 2 ma osiągać wydajność 12 teraflopów, czyli ponad ośmiokrotnie większą od oryginalnego Xboksa One i dwukrotnie od Xboksa One X. To ma zapewnić komfortową zabawę nawet w obiecanych 120 klatkach na sekundę i wsparcie ray-tracingu. Przełoży się to także na większą wydajność w grach na starsze konsole. W tytułach dostępnych w ramach wstecznej kompatybilności uzyskamy szybsze czasy ładowania, wyższą rozdzielczość oraz przede wszystkim bardziej płynną rozgrywkę. Co ważne, nie będzie to wymagać żadnych dodatkowych działań ze strony deweloperów.

Nowy Xbox to coś więcej niż tylko mocniejsza konsola. - Xbox Series X osiem razy mocniejszy niż XOne - nowe dane o specyfikacji - wiadomość - 2020-02-24
Nowy Xbox to coś więcej niż tylko mocniejsza konsola.

W artykule wspomniano też o pewnych intrygujących funkcjach urządzenia. Pierwszą z nich jest Quick Resume, pozwalające na uruchomienie kilku tytułów naraz w tle i szybkie przełączanie się między nimi bez ekranów ładowania. Druga – Smart Delivery – pozwoli na uruchomienie raz kupionej gry zarówno na Xboksie Series X, jak i na Xboksie One w wersji dla danej platformy. Niestety, dotyczyć to będzie tylko nowych produkcji wykorzystujących tę technologię, aczkolwiek Phil Spencer obiecuje, że Microsoft udostępni ją wszystkim zainteresowanym. Firma podjęła też kroki w celu zapewnienia graczom jak najbardziej czułego sterowania, w czym pomogła współpraca z producentami telewizorów i forami HDMI, a także opracowana przez spółkę funkcja Dynamic Latency Input. Więcej szczegółów znajdziecie we wspomnianym artykule.