Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 sierpnia 2013, 13:25

autor: qjin

Xbox One – udostępnianie gier, przywileje konta Gold czy plany co do zmiany waluty

Koncern Microsoft podzielił się szczegółowymi informacjami dotyczącymi m.in. udostępniania gier innym użytkownikom. W ramach opcji Home Gold będziemy mogli dzielić się opcjami zarezerwowanymi dla konta Xbox Live Gold. Ponadto dowiedzieliśmy się więcej o planach odnośnie do likwidacji wirtualnej waluty Microsoft Points.

Konsola Xbox One trafi do sklepów pod koniec tego roku - Xbox One – udostępnianie gier, przywileje konta Gold czy plany co do zmiany waluty - wiadomość - 2013-08-10
Konsola Xbox One trafi do sklepów pod koniec tego roku

Jak dobrze wiemy, restrykcje związane z polityką DRM koncernu Microsoft nie zostały przyjęte wśród społeczności zbyt dobrze. Z tego powodu pod koniec czerwca tego roku amerykański gigant musiał znieść regionalne restrykcje i wprowadzić liczne zmiany dogadzające przyszłym użytkownikom konsoli Xbox One, o czym szerzej przeczytacie tutaj i w tym miejscu. Teraz firma Microsoft dzieli się nowych informacjami na temat chociażby możliwości dzielenia się grami z innymi osobami czy przywilejów, jakie będą dotyczyć konta Xbox Live Gold.

Dzielenie się grami w wersji cyfrowej z innymi

Firma Microsoft pozwoli nabywcom konsoli Xbox One udostępniać innym domownikom gry w wersji cyfrowej. Będziemy mogli z nich korzystać nawet jeśli zalogujemy się na innej konsoli i nawet jeśli w trakcie korzystania z tytułu nabywca elektronicznej kopii będzie w tym samym czasie zalogowany na platformie. Innym udogodnieniem ma być możliwość przeprowadzenia zakupu z poziomu konsoli znajomego, ale z jednoczesnym przypisaniem gry do naszego konta, gdyż cyfrowe wersje gier przeniosą się razem z użytkownikiem.

Udostępnianie gier w wersji cyfrowej ma być jednym z podstawowych udogodnień dla graczy - Xbox One – udostępnianie gier, przywileje konta Gold czy plany co do zmiany waluty - wiadomość - 2013-08-10
Udostępnianie gier w wersji cyfrowej ma być jednym z podstawowych udogodnień dla graczy

Co więcej, koniec z oczekiwaniem na pobranie całej zawartości – produkcje uruchomimy zanim zakończy się ten proces. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla osób zarówno ze słabszym, jak i szybszym łączem internetowym. Zgodnie z tym, co Microsoft ogłosił niespełna dwa miesiące temu, gry mają działać bez potrzeby połączenia z siecią.

Przywileje konta Xbox Live Gold

Więcej korzyści będą miały osoby z opłaconym abonament Xbox Live Gold. W ramach usługi Home Gold będziemy mogli dzielić się przywilejami specjalnego konta z innymi użytkownikami bez ponoszenia dodatkowych opłat. W związku z tym wystarczyć wykupić subskrypcję Gold na jednym koncie, by mogli z jej możliwości korzystać wszyscy pozostali domownicy.

Mimo że zrezygnowano z wymogu stałego połączenia z Internetem, to nie wykorzystamy bez niego wszystkich nowych funkcji konsoli - Xbox One – udostępnianie gier, przywileje konta Gold czy plany co do zmiany waluty - wiadomość - 2013-08-10
Mimo że zrezygnowano z wymogu stałego połączenia z Internetem, to nie wykorzystamy bez niego wszystkich nowych funkcji konsoli

Posiadacze konta Xbox Live Gold otrzymają dostęp do rozgrywki wieloosobowej, opcji nagrywania materiału wideo z gry, systemu doboru graczy (tzw. SmartMatch) czy dostępu do takich programów, jak Skype czy Internet Explorer. Na tym przywileje się nie kończą. Użytkownicy będą mogli ustawić tak konsolę, by z dobrodziejstw związanych z wykupionym abonamentem mógł korzystać każdy domownik. Co ciekawe, zakres korzystania z funkcji dostępnych tylko w ramach członkowstwa w Xbox Live Gold zostanie rozszerzony także o znajomych. Logując się na urządzeniu kolegi lub koleżanki za pomocą swoich danych, skorzystamy na cudzej konsoli chociażby z opcji gry sieciowej.

Xbox One w gronie domowników i znajomych

Z przywilejów konta Xbox Live Gold będzie mogła korzystać nieograniczona liczba użytkowników. Wystarczy, że każdy z domowników założy indywidualne konto z osobistym identyfikatorem (tzw. Gamertag). W przypadku, gdy przyprowadzimy do domu znajomych i zalogują się oni za pomocą swoich danych, także będziemy mogli skorzystać z dobrodziejstw abonamentu, nawet jeśli właściciel konsoli postanowi się wylogować z konta. Z kolei gdy my postanowimy udać się do domu przyjaciela, koniecznie będzie zalogowanie się na jego sprzęcie – inaczej znajomy nie wykorzysta funkcji dostępnych w ramach członkowstwa w Xbox Live Gold. Krótko podsumowując, koniec z udostępnianiem swojego konta innym użytkownikom do gry sieciowej.

Xbox One a Xbox 360

Firma Microsoft zdradziła także szczegóły na temat powiązania konta Xbox Live Gold z konsolą obecnej generacji. Aktywny abonament wykupiony na Xboksie 360 zostanie przeniesiony na nadchodzące urządzenie. Z przywilejów skorzystamy z poziomu obu konsol. Co więcej, zalogujemy się jednocześnie do swojego konta zarówno na Xboksie 360, jak i One. Jedyną, znaczącą różnicą będzie usługa Home Gold, która zostanie zarezerwowana wyłącznie dla posiadaczy konsoli nowej generacji.

Zmiana wirtualnej waluty Microsoft Points

Potwierdzono ponownie plany dotyczące zmiany dotychczasowej wirtualnej waluty na konsoli Xbox 360. Punkty Microsoftu zostaną zastąpione przez Xbox Gift Cards oraz rzeczywistą walutę. Celem koncernu jest ułatwienie i przyspieszenie procesu transakcji tak jak to tylko możliwe. W kolejnej aktualizacji systemu obecnej konsoli Microsoft Points zostaną wymienione na pieniądze o równej wartości (lub zaokrąglone do wyższej kwoty). Jeszcze w tym roku w lokalnych lub internetowych sklepach z akcesoriami dotyczącymi gier wideo zakupimy także nowe karty Xbox Gift, które będziemy mogli dodać do naszego konta Xbox Live. To tylko jedna z dodatkowych form opłaty – oczywiście nie zabraknie opcji zapłaty akceptowalnymi przez platformę Microsoft kartami debetowymi czy kredytowymi.

Plany Microsoftu dotyczące zmiany wirtualnej waluty pozostały niezmienne - Xbox One – udostępnianie gier, przywileje konta Gold czy plany co do zmiany waluty - wiadomość - 2013-08-10
Plany Microsoftu dotyczące zmiany wirtualnej waluty pozostały niezmienne

Zmiana systemu walutowego oraz nowy dashboard Xbox od kilku tygodni są w trakcie beta testów. Niestety, nie zdradzono dokładnej daty wydania aktualizacji. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

Debiut konsoli Xbox One został zaplanowany na końcówkę 2013 roku. Nie poznaliśmy jeszcze oficjalnego dnia premiery. W czerwcu pojawiły się pogłoski o ostatnim tygodniu listopada, ale Microsoft szybko zaprzeczył tym doniesieniom. Niedawno udostępniono też materiał wideo prezentujący zawartość pudełka z konsolą. Więcej dotychczas ujawnionych informacji o sprzęcie Microsoftu znajdziecie w naszym rozbudowanym artykule: