Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 lipca 2018, 11:47

autor: ElMundo

Wyniki finansowe AMD najlepsze od siedmiu lat

Koncern AMD opublikował właśnie raport finansowy za II kwartał 2018 roku. Wnioski z niego płynące są bardzo przyjemne dla obozu „czerwonych”, bowiem firma odnotowała najlepsze wyniki od siedmiu lat.

Ostatnie miesiące są dla koncernu AMD naprawdę udane. Dzięki zamieszaniu z kryptowalutami świetnie sprzedawały się karty graficzne z linii Radeon, niezłym przyjęciem cieszyły się mobilne układy AMD Ryzen Mobile, a już niebawem na rynku powinny pojawić się szesnastordzeniowe procesory z rodziny Ryzen. Rozwój jest więc widoczny gołym okiem, a dobrą sytuację firmy potwierdza najnowszy raport finansowy, pokazujący sytuację AMD w II kwartale 2018 roku.

Najnowsze wyniki finansowe pokazują, że po kilku chudych latach AMD wraca do gry. - Wyniki finansowe AMD najlepsze od siedmiu lat - wiadomość - 2018-07-26
Najnowsze wyniki finansowe pokazują, że po kilku chudych latach AMD wraca do gry.

AMD może bowiem pochwalić się przychodem na poziomie 1,73 miliarda dolarów – to wzrost o 53% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym oraz o 7% więcej niż w poprzednich trzech miesiącach. To z kolei przełożyło się na rekordowy na przestrzeni ostatnich siedmiu lat dochód netto w wysokości 116 milionów dolarów. To znacząca zmiana w porównaniu do analogicznego okresu rok temu, gdy firma straciła 42 miliony dolarów.

Na tak dobre wyniki finansowe spory wpływ miał segment „Computing and Graphics”, który zawiera przychody z tytułu dystrybucji układów graficznych oraz procesorów, można więc oczekiwać stale zwiększających się udziałów tej firmy w obydwu wspomnianych rynkach. Jednocześnie przedstawiciele AMD zauważają, że spadek zainteresowania kryptowalutami przekłada się na zmniejszoną sprzedaż GPU – w ujęciu kwartał do kwartału sprzedało się 3% kart graficznych mniej.

Widać jednak jak na dłoni, że po kilku chudych latach koncern z Santa Clara zaczyna wychodzić na prostą. To dobra informacja dla wszystkich zainteresowanych rynkiem technologicznym, bowiem większa konkurencja z pewnością nie zaszkodzi, a Intel i Nvidia wreszcie poczują realne zagrożenie dla swojej monopolistycznej pozycji.