Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 marca 2020, 16:30

autor: Bartosz "Frozen" Krawcewicz

Wykorzystaj swój GPU i CPU do walki z koronawirusem

Każdy posiadacz komputera z systemem Windows, Linux lub MacOS może przyczynić się do wynalezienia lekarstwa na COVID-19. Wszystko dzięki aplikacji [email protected] przygotowanej przez Uniwersytet Stanforda.

Wykorzystaj swój GPU i CPU do walki z koronawirusem - ilustracja #1
I Ty możesz pomóc w walce z koronawirusem!
W SKRÓCIE:
  • dzięki [email protected] każdy posiadacz peceta może dołożyć swoją cegiełkę do poszukiwań lekarstwa na COVID-19 lub inne choroby;
  • aplikacja nie spowalnia komputera, zwiększa jednak zużycie prądu.

Firma Nvidia zamieściła na Twitterze apel zachęcający graczy do używania aplikacji [email protected]. Jest to powstały w 2000 roku projekt internetowy zorganizowany przez amerykański Uniwersytet Stanforda, który ma na celu znajdowanie skutecznych sposobów na zwalczanie nieuleczalnych chorób – wszystko dzięki wykorzystaniu mocy obliczeniowej sieci komputerów należących do wolontariuszy z całego świata. Wśród dolegliwości badanych przez [email protected] znajduje się siejący spustoszenie na całym świecie koronawirus.

Wzięcie udziału w programie jest bardzo łatwe. Wystarczy ściągnąć aplikację [email protected] z tego adresu, zainstalować ją i uruchomić. Gdy program zapyta nas o preferowaną dolegliwość, należy wybrać opcję „Any Disease” (koronawirus ma obecnie najwyższy priorytet). Zdobyte w ten sposób dane zostaną przekazane laboratoriom na całym świecie w ramach otwartej współpracy, dając naukowcom nowe narzędzia do walki z chorobą.

[email protected] działa na komputerze z najniższym możliwym priorytetem, wykorzystując wyłącznie nieużywane w danym momencie zasoby. Program nie przeszkadza w codziennej pracy, możemy go też w każdej chwili wyłączyć (przy następnym uruchomieniu aplikacja będzie kontynuowała od momentu, w którym skończyła ostatnio). [email protected] ma tylko jedną wadę: PC z włączonym programem cały czas pracuje z pełną mocą, przez co zużywa więcej prądu. Aplikacja dostępna jest w wersji dla systemów Windows, Linux oraz MacOS.

  1. Oficjalna strona projektu [email protected]