Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 czerwca 2021, 14:17

Skazana na więzienie za nielegalnego Windowsa

Czy za posiadanie nielegalnego systemu na komputerze można trafić za kratki? Na przykładzie pewnej obywatelki Hiszpanii możemy się przekonać, że jak najbardziej tak. I to na wiele miesięcy.

W SKRÓCIE:
  • 6 miesięcy w więzieniu spędzi użytkowniczka nielegalnych kopii systemu Windows i pakietu Office.

El Mundo, jeden z największych hiszpańskich dzienników, pisze o przypadku mieszkanki madryckiej dzielnicy Vallecas, która została skazana za używanie nielegalnych licencji systemu Windows i pakietu Office. Sąd Najwyższy postawił wobec niej zarzut kradzieży własności intelektualnej i na tej podstawie wydano wyrok pozbawienia wolności na 6 miesięcy. Dodatkowo użytkowniczka nielegalnych kopii będzie musiała zapłacić 3600 euro grzywny (ok. 16 tys. zł). To pierwszy przypadek tak poważnej kary w tym kraju w związku z korzystaniem z nielegalnego systemu. Wcześniej do więzienia trafiały raczej tylko osoby masowo rozprowadzające cyfrową kontrabandę.

Sprawa obywatelki Hiszpanii ma swój początek w listopadzie 2017 roku. Nie jest jasne, w jaki sposób władze dowiedziały się o tym przestępstwie. Na dwóch z ośmiu posiadanych przez nią komputerów (niewielka firma) stwierdzono obecność nielegalnych systemów Windows i pakietów Office. Pierwszy wyrok w tej sprawie wydał sąd w Madrycie, ale kobieta dwukrotnie odwoływała się. Ostatecznie dopiero Sąd Najwyższy rozstrzygnął tę kwestię. Wyrok może być efektem przeprowadzonych w 2015 roku hiszpańskich reform prawnych dotyczących wykorzystywania produktów i usług, na które nie posiada się licencji.

Ten przypadek może wydawać się dość drastyczny, jednak nie wydaje się, aby był elementem wzmożonej akcji Microsoftu przeciwko użytkownikom pirackich kopii Windowsa. Nie jest też jasne, na czym polegała ich nielegalność, czy mogły to być tanie licencje ESD ze sklepów internetowych. Kupując system Windows w znacznie niższej cenie, należy mieć się na baczności i dokładnie sprawdzić jego źródło, gdyż może on pochodzić z kradzieży (skopiowanie z nowego komputera) lub licencji grupowych.

Skazana na więzienie za nielegalnego Windowsa - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.