Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 marca 2020, 08:40

autor: Bartosz "Aquma" Świątek

Windows Defender może pomijać pliki przy skanowaniu z powodu buga

Niektórzy użytkownicy programu antywirusowego Windows Defender donoszą o bugu, który powoduje pomijanie części plików w czasie skanowania w poszukiwaniu zagrożeń. Na razie nie ma pewności, czy mamy do czynienia z prawdziwym błędem czy zmianą w sposobie, w jaki aplikacja powiadamia o swoich działaniach.

Windows Defender może pomijać pliki przy skanowaniu z powodu buga - ilustracja #1
Bug wpływa na Windows Defendera? A może to nieporozumienie?

W SKRÓCIE:

  1. wykryto bug, który może powodować pomijanie niektórych plików przy skanowaniu antywirusowym w programie Windows Defender;
  2. nie ma pewności, czy błąd dotyczy samego antywirusa, czy też systemu operacyjnego;
  3. nie da się wykluczyć, że zmianie uległ jedynie sposób informowania użytkowników o działaniu szybkiego skanowania.

W sieci pojawiły się informacje o groźnym błędzie, który wpływa na działanie programu antywirusowego Windows Defender. Powoduje on, że aplikacja pomija niektóre pliki w trakcie skanowania w poszukiwaniu zagrożeń – dokładnie tak, jak gdyby były dodane do listy wyjątków. Bug mógł zostać wprowadzony w jednej z marcowych aktualizacji bezpieczeństwa – a przynajmniej na pierwszą połowę marca datowane są pierwsze doniesienia na jego temat, które pojawiły się w wątku na forum Microsoftu.

Codziennie ręcznie uruchamiam Windows Update i szybkie skanowanie Windows Defender, rzadziej robię też pełne skanowanie. Nigdy nie dodałem jakichkolwiek wyjątków do Windows Defendera! Dziś rano po raz pierwszy po zakończeniu skanowania pojawiło się takie powiadomienie: "Windows Defender pominął element z powodu wyjątków lub ustawień ochrony sieci." Widziałem, że kilka innych osób doświadczyło dziś tego samego problemu. Zanim zmarnuję sporo cennego czasu bezowocnie męcząc się, by rozwiązać problem, który nie istnieje, jak to zrobiłem przy okazji buga z aktualizacji z 19 września 2019, który został potwierdzony, zastanawiam się, czy może to być spowodowane przez najnowszą aktualizację definicji antywirusowych? Na moim komputerze w ostatnim czasie nie zmieniło się nic innego.

Użytkownicy, którzy odnotowali problem, wskazują, że Windows powiadamia o pominięciu plików w czasie skanowania – notka pojawia się w centrum akcji (bocznej belce, którą otwieramy klikając ikonę obok kalendarza). Co ciekawe, jak dotychczas nikomu nie udało się wykryć, jakie dokładnie pliki są pomijane podczas skanów.

Redaktorom portalu Softpedia udało się potwierdzić istnienie problemu. Warto przy tym odnotować, że możliwy błąd nie wydaje się być powiązany z samym Windows Defenderem, bo występuje niezależnie od wersji aplikacji. Być może przyczyną jest luka w systemie Windows 10, ale nie da się też wykluczyć, że cała sprawa jest nieporozumieniem i zmianie uległ jedynie sposób informowania użytkownika o działaniu Windows Defendera. Błąd zdaje się pojawiać wyłącznie przy tzw. szybkim skanowaniu, które z natury pomija pewne pliki.

Win10 Pro, wersja 1909. Uruchomiłem „Szybki skan” i dostałem powiadomienie (o pominięciu plików - przyp. red.). Uruchomiłem „Pełny skan” i wówczas go nie dostałem. Wygląda na to, że jeśli program nie przeskanuje wszystkich plików, zostaniesz o tym powiadomiony. Być może nastąpiła zmiana w zachowaniu, ale wiadomość jest poprawna – pewne elementy są pomijane podczas szybkiego skanowania! – zauważa jeden z użytkowników.

Na koniec warto odnotować, że Microsoft na razie nie zajął oficjalnego stanowiska w opisywanej sprawie.

  1. Microsoft – strona oficjalna
  2. Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2020 rok