Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 25 czerwca 2021, 09:40

Windows 11 pozwoli uruchomić aplikacje z Androida

Możliwość uruchamiania mobilnych aplikacji z Androida w nowym Windowsie 11 to jedna z najciekawszych nowości zaprezentowanych na konferencji Microsoftu i odpowiedź na ostatnie działania Apple.

To już pewne – Windows 11 istnieje i wprowadzi sporo zmian. Konferencja Microsoftu z 24 czerwca trwała 45 minut i była wypakowana po brzegi nowościami. Jedną z najciekawszych funkcji okazała się możliwość uruchamiania mobilnych aplikacji z systemu Android bezpośrednio na komputerze z Windowsem 11.

Aplikacje mobilne będą dostępne w Microsoft Store poprzez zintegrowany Amazon Appstore. Brzmi skomplikowanie, jednak z materiałów z konferencji wynika, że wyszukiwanie i instalowanie aplikacji będzie intuicyjne i bezproblemowe, a sklep Amazonu będzie pełnił rolę zakładki grupującej mobilne programy. Konieczne będzie logowanie do konta Amazon lub utworzenie nowego.

Uruchamianie mobilnych aplikacji odbędzie się dzięki technologii Intel Bridge, która zapewni natywne wsparcie na PC. Mamy też dobre wieści dla posiadaczy procesorów AMD - jak dowiedział się serwis The Verge, aplikacje z Androida zadziałają na każdym sprzęcie w architekturze x86, niezależnie od producenta. Funkcja ma także działać na procesorach w architekturze ARM. Obecnie ciężko przewidzieć, jak zachowają się mobilne aplikacje na komputerach. Doświadczenia Apple sugerują, że nie obejdzie się bez przynajmniej drobnych kłopotów (patrz ramka). Początki mogą być wyboiste, a pełna funkcjonalność możliwa dopiero po kilku poprawkach.

Aplikacje z Androida będą w pełni zintegrowane z nowym interfejsem. Oznacza to, że będziemy mogli przypiąć je do menu Start czy paska zadań. Aplikacje będą współpracować także z funkcją Snap Layouts, czyli szybką organizacją kilku okien na ekranie.

Windows 11 jak macOS?

W sieci często pojawiają się porównania Windowsa 11 do macOS, systemu operacyjnego od Apple. Microsoft faktycznie zbliżył odrobinę swój system pod względem wyglądu i niektórych funkcji do konkurenta. Najbardziej w oczy rzucają się wycentrowane ikony na pasku zadań, kojarzone do tej pory przede wszystkim z Dockiem od konkurencji.

Uruchamianie mobilnych aplikacji na Windowsie to odpowiedź na najnowsze komputery Apple z procesorami M1. Ze względu na swoją architekturę, umożliwiają one korzystanie z aplikacji projektowanych na iOS bezpośrednio na urządzeniach z macOS bez konieczności opracowywania portów. Instalacja odbywa się przez Mac App Store, czyli analogicznie do rozwiązania prezentowanego przez Microsoft. Z początku nie wszystko działało, możliwe że w przypadku Windowsa dopracowanie tej technologii także zajmie trochę czasu.

  1. Oficjalna strona Windows 11
  2. Prezentacja Windowsa 11
  3. Windows 11 - wszystko, co wiemy o nowym systemie Microsoftu
  4. Windows 11 za darmo. Znamy wymagania systemowe
  5. Android 12 zapowiedziany, będą ogromne zmiany w wyglądzie i prywatności
Windows 11 pozwoli uruchomić aplikacje z Androida - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.