Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 czerwca 2019, 10:19

autor: Aquma

Windows 10 May 2019 Update przyspiesza CPU AMD Ryzen?

Firma AMD pochwaliła się, że poprawki wprowadzone do systemu Windows 10 przy okazji majowej aktualizacji przyspieszyły jego działanie z procesorami z serii Ryzen. Zdaniem koncernu przyrost wydajności w niektórych wypadkach ma sięgać nawet 15%.

Ryzeny będą szybsze dzięki aktualizacji? - Windows 10 May 2019 Update przyspiesza CPU AMD Ryzen? - wiadomość - 2019-06-14
Ryzeny będą szybsze dzięki aktualizacji?

Firma AMD chwali się, że majowa aktualizacja systemu operacyjnego Windows 10 przyspieszyła działanie procesorów z serii Ryzen (za Overclock3D). Warto odnotować, że mowa tutaj nie tylko o jednostkach Ryzen 3000, które będą miały swoją premierę w lipcu tego roku, ale też starszych układach z linii 1000 i 2000. Wszystko za sprawą usprawnień dyspozytora (ang. scheduler) najnowszych „okien”. W niektórych przypadkach przyrost wydajności ma sięgać nawet 15%.

15% więcej wydajności? Chcielibyśmy. Źródło: AMD.
15% więcej wydajności? Chcielibyśmy. Źródło: AMD.

Efekt przyspieszenia ma być osiągany dzięki temu, że system operacyjny sprawniej dokonuje wyboru rdzenia, który ma się zająć danym zadaniem. Krócej oczekujemy również na podwyższenie taktowania w ramach trybu Turbo. By cieszyć się lepszą wydajnością, musimy jedynie zainstalować najnowszą łatkę dla Windows 10.

Usprawnienia dla Ryzenów w majowej aktualizacji Windows 10. Źródło: AMD.
Usprawnienia dla Ryzenów w majowej aktualizacji Windows 10. Źródło: AMD.

Niestety, choć przechwałki „czerwonych” wyglądają bardzo atrakcyjnie na papierze, to niekoniecznie znajdują odbicie w rzeczywistości. Wykazują to testy wykonane przez niezależnych ekspertów – np. porównanie, które znajdziemy na kanale Hardware Unboxed (możecie je obejrzeć poniżej). W praktyce różnice w wydajności oscylują w granicach błędu statystycznego – o ile w ogóle występują.

Mimo dość mizernych rezultatów, fakt, że Microsoft dokonuje aktualizacji jądra swojego systemu operacyjnego, usprawniając jego działanie z procesorami AMD, niewątpliwie stanowi dobrą informację. Być może działania koncernu przyniosą lepsze efekty w przyszłości? Pozostaje nam tylko trzymać za to kciuki.

  1. Microsoft – strona oficjalna
  2. AMD – strona oficjalna
  3. Windows 10 May 2019 Update - zainstalowałem i... nie ma tragedii