Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 31 lipca 2020, 11:04

autor: Aquma

Windows 10 i Windows 7 – sytuacja po 5 latach pojedynku

Windows 10 obchodził niedawno swoje piąte urodziny. Po kilku latach obecności na rynku najnowsza wersja systemu operacyjnego Microsoftu zdecydowanie góruje w statystykach nad Windows 7, nie wspominając już o starszych „okienkach”.

Windows 10 i Windows 7 – sytuacja po 5 latach pojedynku - ilustracja #1
Windows 10 ma już pięć lat.

W SKRÓCIE:

  1. po pięciu latach od premiery Windows 10 ma pozycję dominującego systemu operacyjnego na rynku;
  2. według danych Netmarketshare z najnowszej wersji „okienek” korzysta blisko 60% użytkowników. Statystyki Steam i GRYOnline.pl wskazują na jeszcze większą przewagę tej wersji OS Microsoftu nad starszymi systemami operacyjnymi.

Po pięciu latach od ukazania się na rynku Windowsa 10, najnowsza wersja „okienek” zdecydowanie dominuje nad swoimi poprzedniczkami w ankietach dotyczących popularności systemów operacyjnych. Według danych Netmarketshare 58,93% użytkowników korzysta z „dziesiątki”. Dla porównania, Windows 7 cieszy się uznaniem 23,35% pecetowców.

Warto odnotować, że starszy OS cieszył się większym zainteresowaniem do grudnia 2018 roku, ale potem nowsze oprogramowanie zaczęło mocno zyskiwać na popularności. Może mieć to związek z zakończeniem wsparcia dla „siódemki” – w połowie stycznia tego roku przestała ona otrzymywać usprawnienia i poprawki bezpieczeństwa.

Windows 7 vs Windows 10 – statystyki z innych źródeł

Pośród graczy system Windows 10 cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem niż sugerują statystyki Netmarketshare. Według danych Steam korzysta z niego obecnie aż 87,28% użytkowników platformy (przy czym w 87,12% przypadków jest to wersja 64-bitowa). Dla porównania, Windows 7 jest zainstalowany na zaledwie 6,23% komputerów (5,91% pecetów działa w oparciu o 64-bitowe wydanie tego systemu).

Windows 10 i Windows 7 – sytuacja po 5 latach pojedynku - ilustracja #2
Systemy operacyjne – ankiety Steam.

Na dominację Windows 10 wskazują także statystyki zbierane przez nasz portal – w lipcu tego roku z najnowszej wersji „okienek” korzystało 79,90% użytkowników, podczas gdy system Windows 7 był zainstalowany na 14,63% komputerów. Na kolejnych lokatach znajdziemy Windows 8 (4,04%), Windows 8.1 (0,77%) oraz Window XP (0,50%).

  1. Netmarketshare – strona oficjalna
  2. Steam – strona oficjalna
  3. Microsoft – strona oficjalna