Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 kwietnia 2019, 14:15

autor: ElMundo

W marcu na Steam wciąż dominował sprzęt Intela i Nvidii

Do sieci trafiła właśnie kolejna ankieta sprzętowa Steam, tworzona na bazie informacji udostępnianych przez użytkowników platformy Valve. Z jej wyników z pewnością nie będzie zadowolone AMD, które w kontekście graczy słabo radzi sobie zarówno na poletku procesorów, jak i kart graficznych.

W marcu na Steam wciąż dominował sprzęt Intela i Nvidii - ilustracja #1

Serwis cyfrowej dystrybucji gier Steam opublikował wyniki marcowej ankiety sprzętowej, przeprowadzonej wśród użytkowników tej usługi i pozwalającej określić, z jakich komputerów korzystają osoby, które grają za pośrednictwem platformy Valve.

Wyniki tego badania z pewnością nie zadowolą AMD, które zarówno w segmencie kart graficznych, jak i procesorów bardzo mocno ustępuje swojej konkurencji. Na polu CPU firma ta może pochwalić się zaledwie 18,1% udziałów wobec wyniku na poziomie 81,9% ze strony Intela. Jeszcze słabiej obóz „czerwonych” wypada w temacie GPU, gdzie kontroluje zaledwie 14,9% rynku – dominuje oczywiście Nvidia z wynikiem 74,75%, a trzecie miejsce należy do Intela i jego zintegrowanych układów, odpowiadających za 10,21% całości.

Te dane potwierdza lista najpopularniejszych kart graficznych wykorzystywanych przez graczy, bowiem pierwszych jedenaście układów to modele z rodziny GeForce GTX (najpopularniejszy – GeForce GTX 1060), a najchętniej wykorzystywany przedstawiciel linii Radeon – RX 580 – plasuje się dopiero na 14. pozycji. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że słabo radzą sobie najnowsze propozycje Nvidii, czyli karty GeForce RTX. Pierwszy z nich – model 2070 – znalazł się dopiero na 28. miejscu, co bez wątpienia musi niepokoić producenta.

Najczęściej spotykaną wartością pamięci operacyjnej jest 8 GB (blisko 38%), ale niewiele mniej użytkowników (około 33%) posiada w swoim pececie 16 GB RAM. Wykorzystywane przez graczy procesory mają najczęściej 4 rdzenie, a rozgrywkę obserwujemy w rozdzielczości FullHD (61% ankietowanych). Uwagę zwraca także znikome zainteresowanie headsetami VR – sześć ujętych w ankiecie modeli posiada zaledwie 0,96% użytkowników Steam.