Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 5 września 2019, 12:50

autor: Serek

USB4 - znamy oficjalną specyfikację; będzie dużo szybciej

W sieci pojawiła się oficjalna specyfikacja USB4 - nowego standardu przesyłu danych. Interfejs zaoferuje dwukrotnie wyższą przepustowość od poprzedniego. Niestety, wciąż nie znamy daty premiery.

Nowy typ USB to dobra wiadomość dla konsumentów. - USB4 - znamy oficjalną specyfikację; będzie dużo szybciej - wiadomość - 2019-09-05
Nowy typ USB to dobra wiadomość dla konsumentów.

Na początku marca tego roku po raz pierwszy usłyszeliśmy o planach dotyczących USB w wersji 4.0. Na potwierdzenie wcześniejszych doniesień musieliśmy czekać kilka miesięcy. Teraz USB Implementers Forum opublikowało finalną specyfikację interfejsu USB4, który ma zaoferować dwukanałowy przepływ danych z prędkością 40 Gb/s. Co więcej, nowe rozwiązanie zaoferuje wsteczną kompatybilność ze standardami USB 2.0, USB 3.2 oraz Thunderbolt 3. Możemy spodziewać się również lepszej alokacji zasobów dla filmów - przykładowo: jeśli używacie portu do jednoczesnego przesyłu filmu i danych, ten odpowiednio przydzieli przepustowość. Nowe USB będzie korzystać z obecnego złącza USB typu C.

Warto również poświęcić chwilę kwestii Thunderbolta 3. Większość urządzeń USB4 będzie kompatybilna ze sprzętem wyposażonym w ten standard. To świetna wiadomość, szczególnie dla graczy, którzy chcieliby na przykład podłączyć zewnętrzną kartę graficzną do laptopa. Co ciekawe, producenci mogą korzystać z tego standardu bez uiszczania opłaty licencyjnej firmie Intel. Istnieje jednak pewien istotny haczyk: kompatybilność z Thunderboltem nie jest wymaganą częścią specyfikacji USB4. Dlatego może się okazać, że za rok kupicie nowy laptop, a ten nie pozwoli Wam na połączenie z urządzeniem złączem Thunderbolt.

Mimo tego faktu, Brad Saunders, szef USB Promoter Group, jest optymistycznie nastawiony do producentów komputerów. Pamiętajmy jednak, że każde urządzenie, które będzie wyposażone w obsługę Thunderbolta 3, prawdopodobnie przejdzie certyfikację Intela - a to raczej tanie nie będzie. Wciąż nie podano konkretnych informacji dotyczących tego, kiedy możemy spodziewać się pierwszych urządzeń wykorzystujących standard USB4. Szczegóły techniczne mają zostać ujawnione na którejś z konferencji USB Developer Days 2019 - w Seattle (17-18 września) lub w Tajpej (12-20 listopada).

  1. Oficjalna strona internetowa USB Implementers Forum
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.