Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 31 października 2019, 16:36

autor: Aquma

Twitter niedługo zablokuje płatne spoty polityczne. Facebook tego nie zrobi

Platforma Twitter niedługo zablokuje możliwość publikowania płatnych spotów politycznych. Zdaniem firmy umożliwiają one manipulowanie opinią publiczną. Dokładnie przeciwne stanowisko w tej sprawie zajął niedawno Facebook.

Twitter zmienia politykę w sprawie spotów politycznych. - Twitter niedługo zablokuje płatne spoty polityczne. Facebook tego nie zrobi - wiadomość - 2019-10-31
Twitter zmienia politykę w sprawie spotów politycznych.

Jack Dorsey z firmy Twitter poinformował, że platforma niedługo zablokuje możliwość publikowania płatnych spotów politycznych, z wyjątkiem takich, które mają charakter bezpartyjny - nie promują konkretnej osoby lub opcji politycznej, ale np. zmianę w ordynacji wyborczej czy systemie rejestracji lub liczenia głosów. Zmiana wejdzie w życie 22 listopada, zaś tydzień wcześniej otrzymamy zrewidowany zestaw zasad regulujących tego typu kwestie.

Skąd wziął się ten pomysł? Zdaniem przedstawicieli Twittera, w polityce zasięg, umożliwiający trafienie do licznych odbiorców, powinien być „zdobywany, nie kupowany”. Jeśli dany kanał wypracował sobie liczną grupę „followersów” (osób śledzących kolejne wpisy i informacje na koncie), to ma prawo docierać do nich ze swoim przekazem. Płacenie za ten sam przywilej pozwala ominąć wysiłek i w pewnym sensie stanowi działanie wbrew woli użytkowników - otrzymują oni pewne informacje nawet wówczas, kiedy ich one nie interesują. To zaś ma podobno pozwalać na manipulowanie opinią publiczną, szczególnie w połączeniu z rozwiązaniami wykorzystującymi cuda AI - algorytmy optymalizujące treści pod użytkownika oraz sztuczne obrazy i dźwięk wygenerowane w ramach tzw. „deep fake’ów”.

Co ciekawe, stanowisko Twittera stoi w bezpośredniej sprzeczności z podejściem Facebooka. Zdaniem Marka Zuckerberga blokowanie płatnych spotów politycznych byłoby złamaniem zasady wolności słowa, która jest jedną z najważniejszych w amerykańskiej konstytucji (i w ogóle całej zachodniej cywilizacji).

Musimy być ostrożni w przyjmowaniu większej liczby zasad, które mogą ograniczyć to, co ludzie mogą mówić. Nie sądzę, by słuszne było cenzurowanie polityków - powiedział Mark Zuckerberg w czasie rozmowy z inwestorami.

  1. Facebook - strona oficjalna
  2. Twitter - strona oficjalna