Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 lipca 2021, 19:58

autor: Nicek

TSMC odpowiada na plany Intela - fabryka 2 nm już w 2024 roku

Konkurencja w branży półprzewodników robi się coraz ostrzejsza, o czym świadczą ostatnie ruchy największych firm. Tajwański gigant TSMC pochwalił się postępami nad procesem technologicznym 2 nm.

Zaledwie dwa dni temu informowaliśmy Was o wielkich planach powrotu na szczyt Intela. Okazuje się jednak, że ambitny cel „Niebieskich” może być znacznie trudniejszy do zrealizowania, niż im się wydawało. Z najnowszych informacji (via TechSpot) wynika, że konkurencyjne TSMC otrzymało zgodę Komitetu ds. Przeglądu Środowiska na rozpoczęcie budowy nowej fabryki do produkcji chipów w procesie technologicznym 2 nm. Prace konstrukcyjne rozpoczną się na początku przyszłego roku, a pierwszy sprzęt produkcyjny zostanie zainstalowany w 2023 roku. Nowy zakład powstanie w Parku Przemysłowym znajdującym się w Hsinchu w północnej części Tajwanu.

TSMC odpowiada na plany Intela - fabryka 2 nm już w 2024 roku - ilustracja #1
TSMC stawia ostre warunki w walce o pozycję lidera w zakresie technologii litograficznej. Czy Intel ma jakiekolwiek szanse?

Całość ma zająć ponad 20 hektarów, a produkcja chipów 2 nm rozpocznie się w 2024 roku. Co ciekawe, TSMC ma w planach częściowe rozwiązanie problemów z zużyciem wody podczas produkcji. Głównym celem Tajwańczyków jest wykorzystanie 10 procent tej cieczy z recyklingu do 2025 roku, a do 2030 roku cała potrzebna woda będzie ponownie wykorzystywana we wszystkich procesach. Zwłaszcza, że początkowe zapotrzebowanie na pierwszych etapach produkcji szacowane jest na około 98 tys. ton H20 i nie pomaga fakt, że Tajwan w ostatnich latach borykał się z suszą.

Nie da się ukryć, że firma stara się coraz bardziej rozwijać. Z wcześniejszych doniesień wynika (via Nikkei Asia), że TSMC rozważa budowę zakładu produkcyjnego wafli krzemowych w Europie - główny ośrodek miałby stanąć w Niemczech. Oprócz tego powstanie nowa fabryka w Japonii, która skupi się na produkcji układów dla Sony. Nie ma się co dziwić, że Tajwańczycy planują poszerzenie swojej działalności na inne kraje. Producenci muszą szukać różnych sposobów na zaspokojenie potrzeb rynku na chipy. Wcześniej informowaliśmy Was o ponurych prognozach, a sytuacja od tamtego czasu nie uległa znaczącej zmianie.

  1. Oficjalna strona TSMC
  2. Niedobór chipów potrwa lata; ponure prognozy czołowych producentów
  3. Intel zmienia reguły gry, zapomnijcie o nanometrach
  4. TSMC zrobiło duży postęp w rozwoju chipów 1 nm
TSMC odpowiada na plany Intela - fabryka 2 nm już w 2024 roku - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.