Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 kwietnia 2022, 13:54

Trzęsienie ziemi uszkodziło monitor, a on sam się naprawił

Zdziwiony użytkownik Reddita pokazał, jak jego monitor sam się naprawił po tym, gdy trzęsienie ziemi zrzuciło go z biurka.

Fot. powyżej: Unsplash / Intel

Użytkownik przedstawiający się jako RikkaMartin dwa tygodnie temu przeżył trzęsienie ziemi. Jego monitor w wyniku wstrząsów upadł na podłogę, ale uszkodzenia były na tyle nieduże, że urządzenie wciąż działało. Monitor wrócił więc szybko na swoje miejsce.

Po 14 dniach RikkaMartin ku wielkiemu zdziwieniu zauważył, że matryca sama zaczęła się „regenerować”. Na dowód umieścił zdjęcie, na którym faktycznie widać, że ciemnych pikseli w rogu ekranu 31 marca jest wyraźnie mniej niż dzień po zdarzeniu. Zwróćcie uwagę na odległość uszkodzonych pikseli od krzyżyka zamykającego program. Po drugiej stronie matrycy problem, jak się zdaje, zniknął całkowicie.

Trzęsienie ziemi uszkodziło monitor, a on sam się naprawił - ilustracja #1
Fot. RikkaMartin

Jakie trzęsienie ziemi?

Zacznijmy od historii z trzęsieniem ziemi. Pierwsze zdjęcie monitora podpisane jest datą 17 marca. RikkaMartin udziela się także w sekcji Reddita poświęconej Japonii. Pisał tam posty, dotyczące dostępności szczepionki związanej z ostatnią pandemią. Możemy zgadywać, że mieszka on właśnie w tym kraju. 16 marca w Japonii miało miejsce trzęsienie ziemi o mocy 7,4 stopnia w skali Richtera. Żywioł zabił cztery osoby, ranił 94 i dokonał dużych zniszczeń. Z pewnością mógł on także zrzucić monitor z biurka.

Jak monitor może się sam naprawić?

Drugie pytanie brzmi, jak to możliwe, że uszkodzony monitor sam się naprawia? Zacznijmy od tego, że mówimy o XG2705-2K od Viewsonic, czyli o modelu z matrycą IPS. Za tajemnicą stoi prawdopodobnie siła uderzenia, która była wystarczająca, by zmienić położenie ciekłego kryształu wewnątrz piksela, ale nie dość duża, żeby w całości go zniszczyć. Z upływem czasu mógł on wrócić do właściwego położenia i uszkodzone piksele zaczęły znowu działać.

To oczywiście jedynie przypuszczenia, a bez oględzin sprzętu trudno jednoznacznie stwierdzić, co się stało. Tak czy inaczej możemy stwierdzić, że sytuacja jest mocno niecodzienna.

Trzęsienie ziemi uszkodziło monitor, a on sam się naprawił - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.