Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 grudnia 2017, 15:15

autor: Aquma

Titan V – Nvidia zapowiada najpotężniejsze GPU w historii

W czasie konferencji NIPS 2017 Nvidia zapowiedziała swój kolejny topowy produkt. Titan V to pierwsze przeznaczone dla graczy GPU oparte o architekturę Volta, dotychczas wykorzystywaną jedynie w profesjonalnych akceleratorach typu Tesla V100 HP.

Potężny, czarno-złoty Titan V w pełnej krasie. - Titan V – Nvidia zapowiada najpotężniejsze GPU w historii - wiadomość - 2017-12-10
Potężny, czarno-złoty Titan V w pełnej krasie.

Nvidia nie zwalnia tempa. Niedawno donosiliśmy o sporej przewadze „Zielonych” na rynku kart grafiki, a ledwie parę dni później, w czasie konferencji NIPS 2017 (ang. Neural Information Processing Systems – systemy przetwarzania informacji neuralnych) firma zapowiedziała swój najnowszy produkt: oparty o architekturę Volta układ Titan V, obwieszczony szumnie najpotężniejszą kartą grafiki w historii. W wypadku nowego tytana te przechwałki zdają się być jednak wyjątkowo trafne, co widać zarówno po niesamowitych „bebechach”, jak i… cenie. Titan V to karta dla prawdziwych entuzjastów pośród entuzjastów. By stać się jego posiadaczem, trzeba będzie wyłożyć – bagatela – 13200 złotych (taką właśnie cenę można zobaczyć na oficjalnej polskiej stronie firmy Nvidia). To przeszło dwukrotnie więcej, niż wart jest obecny czempion wydajności: Titan XP. Nie ma się jednak czemu dziwić – mówimy tutaj przecież o wydajności na poziomie kart badawczych.

Naszą wizją dla Volty było przesuwanie granic jeśli chodzi o wydajności w zakresie przetwarzania danych i AI. Pod względem architektury, instrukcji, formatów numerycznych, architektury pamięci i łącz procesora weszliśmy na zupełnie nowy, niezbadany grunt. Wraz z Titanem V, oddajemy Voltę w ręce badaczy i naukowców na całym świecie. Nie mogę się doczekać, aż zobaczę ich przełomowe odkrycia – powiedział założyciel i prezes firmy Nvidia, Jensen Huang.

„Panie, a pójdzie na tym Crysis na Ultra?” - Titan V – Nvidia zapowiada najpotężniejsze GPU w historii - wiadomość - 2017-12-10
„Panie, a pójdzie na tym Crysis na Ultra?”

Co takiego kryje w sobie nowy układ „Zielonych”? GPU taktowane zegarem o prędkości 1200 MHz (1455 w trybie turbo), z 5120 rdzeniami CUDA i 640 rdzeniami Tensor (zoptymalizowanymi do uczenia maszynowego oraz budowania sieci neuronowych). Dodatkowo 320 jednostek TMU oraz 12 GB pamięci HBM2, pracującej z prędkością 850 MHz i wspieranej przez 3072-bitowy interfejs (gwarantuje to astronomiczną przepustowość na poziomie 653 GB/s). TDP nowego tytana wynosi 250 – karta pobiera moc z kombinacji ośmio- i sześciopinowego złącza zasilającego PCIe. Na układzie znajdziemy jedno wyjście HDMI oraz trzy DisplayPorty. Titan V nie wspiera technologii SLI oraz NVLink.

Za nowym potworem ze stajni „Zielonych” prędzej czy później z pewnością pójdą też kolejne przeznaczone na rynek konsumencki układy oparte o architekturę Volta. Na szczegóły przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać. Jeśli wolne 13 tys. złotych strasznie świerzbi Was w portfelu i ostrzycie sobie pazurki na nowego tytana, mamy dla Was dobrą wiadomość – karty są już dostępne w sprzedaży. Niestety, są i gorsze wieści: świąteczny szał zakupowy trzeba będzie trochę pohamować, bowiem Nvidia zdecydowała się na ograniczenie do dwóch układów, które może zamówić naraz jeden klient.

  1. Titan V – strona firmy Nvidia