Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 czerwca 2020, 09:08

autor: Aquma

Tapeta zawiesza telefony z systemem Android

Użytkownicy telefonów z systemem Android natrafili na obrazek, który – po wykorzystaniu go w roli tapety – doprowadza do zawieszenia smartfona. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną jest bug związany z paletą kolorów.

Tapeta zawiesza telefony z systemem Android - ilustracja #1
Dziwny bug Androida.

W SKRÓCIE:

  1. użytkownicy smartfonów z systemem Android natrafili na obrazek, który doprowadza do zablokowania telefonu, jeśli ustawimy go jako tapetę;
  2. bug najprawdopodobniej jest związany z paletą kolorów – sposobem na jego obejście jest skonwertowanie ilustracji do formatu sRGB.

Użytkownicy telefonów z systemem Android odkryli obrazek, który – po wykorzystaniu go w roli tapety – doprowadza do zawieszenia smartfona (technicznie rzecz biorąc urządzenie nadal działa, ale w kółko włącza i wyłącza ekran). Jedynymi wyjściami z tej sytuacji są: dostanie się do trybu Safe Mode i wykasowanie ilustracji lub całkowity reset telefonu.

Bug dotyczy niektórych smartfonów takich firm, jak Samsung, Google, OnePlus czy Xiaomi. Dziwny crash najprawdopodobniej jest związany kolorami – system Android wykorzystuje paletę sRGB, podczas gdy omawiany obrazek został opracowany w RGB. Jedna z zastosowanych w nim barw najwyraźniej nie jest kompatybilna z profilem kolorystycznym stworzonym przez Google – po skonwertowaniu do formatu sRGB obrazek przestaje powodować problemy.

Istnieje obawa, że pojawienie się tego błędu sprowokuje niektóre osoby do stworzenia kolejnych obrazków wywołujących podobny efekt. Na wszelki wypadek radzimy wstrzymać się z instalowaniem tapet na swoim telefonie, ewentualnie zachować w tym względzie wyjątkową ostrożność (ściąganie ich wyłącznie ze znanych źródeł lub prewencyjne konwertowanie do formatu sRGB).

  1. Android – strona oficjalna