Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 21 sierpnia 2019, 14:40

autor: Konrad "Lazlo" Hazi

Sterowniki Nvidia 436.02 - mniejsze opóźnienia i lepsze skalowanie obrazu

Z okazji trwających targów gamescom, Nvidia opublikowała nowe sterowniki Game Ready w wersji 436.02. Wprowadzają one szereg usprawnień takich jak tryb ultraniskiego opóźnienia, lepsze skalowanie grafiki pikselowej oraz wzrost wydajności w niektórych grach.

Nvidia uczciła targi gamescom nowymi sterownikami. - Sterowniki Nvidia 436.02 - mniejsze opóźnienia i lepsze skalowanie obrazu - wiadomość - 2019-08-21
Nvidia uczciła targi gamescom nowymi sterownikami.

Większość uwagi graczy pochłaniają ostatnio targi gamescom 2019, tymczasem Nvidia, niejako przy okazji, udostępniła nowe sterowniki Game Ready w wersji 436.02. Jest to dość poważna aktualizacja, która wprowadza tryb ultra-niskiego opóźnienia, zmienia sposób buforowania klatek oraz poprawia jakość skalowania gier pixelartowych i retro. Oprócz tego nowe sterowniki standardowo wprowadzają szereg pomniejszych usprawnień.

Kolejna odpowiedź na poczynania AMD?

Wróćmy jednak do opóźnień. Nowy tryb pracy pozwala na wyłączenie standardowej metody prerenderowania stosowanej przez Nvidię i włączenie trybu „just in time”. Ma to powodować spadek latencji nawet o 33%. Opcję może uruchomić w panelu kontrolnym Nvidia, w ustawieniach 3D. Mamy do wyboru trzy opcje:

  1. Wyłączona - silnik gry automatycznie kolejkuje 1 do 3 klatek dla maksymalizacji wydajności renderowania.
  2. Włączona - liczba prerenderowanych klatek będzie sztywno ustawiona na 1.
  3. Ultra - klatki trafiają do renderowania w ostatniej chwili, nie ma kolejki.

Ostre pixele

Kolejna nowość, to Integer Scaling w wersji beta. Opcja ta pozwala na poprawienie jakości skalowania starych gier oraz tych tworzonych w konwencji pixel-art, które zwykle stają się rozmyte w dużych rozdzielczościach. Wykorzystanie nowej techniki sprawia, że zamiast na siłę wygładzać krawędzie obrazu, który nie był stworzony z myślą o tym, skalowane piksele pozostają ostre, jak w oryginalnym zamyśle. Należy jednak dodać, że nowa opcja dostępna jest wyłącznie w kartach RTX oraz GTX z rodziny 16xx. Przykład działania poniżej.

Różnica jest zauważalna. - Sterowniki Nvidia 436.02 - mniejsze opóźnienia i lepsze skalowanie obrazu - wiadomość - 2019-08-21
Różnica jest zauważalna.

Optymalizacja

Wzrost liczby klatek na sekundę na przykładzie popularnych tytułów. - Sterowniki Nvidia 436.02 - mniejsze opóźnienia i lepsze skalowanie obrazu - wiadomość - 2019-08-21
Wzrost liczby klatek na sekundę na przykładzie popularnych tytułów.

Oprócz tego, nowe sterowniki poprawiają ilość klatek na sekundę w grach takich jak Apex Legends, Battlefield V oraz Forza Horizon 4 nawet o 23 procent, jak podaje Nvidia. Jeśli jesteście zatem posiadaczami układów od „Zielonych”, to możecie pobrać nowe drivery ze strony producenta lub poprzez aplikację GeForce Experience.