Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 października 2020, 16:20

autor: AlexB

Steam pozwala zablokować wulgaryzmy na czacie - oto jak to zrobić

W ubiegłym tygodniu firma Valve zdecydowała się na wprowadzenie możliwości filtrowania czatu na Steamie oraz w obsługiwanych grach pod kątem wulgaryzmów. Po uruchomieniu tej opcji niecenzuralne słowa wysyłane do nas zostaną zastąpione serduszkami bądź gwiazdkami.

Miłośnicy zabawy przez sieć z pewnością nieraz spotkali się z osobami używającymi bardzo wulgarnego języka. Niektórym to zupełnie nie przeszkadza, lecz nie brakuje też osób, które wolałyby możliwie jak najbardziej ograniczyć w swojej przestrzeni obecność słów często określanych jako „rynsztokowe”. Właśnie dla nich powstała nowa funkcja na Steamie, oparta o system działający w takich produkcjach jak Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2 czy Destiny 2 – filtrowanie czatu.

Aby skonfigurować tę funkcję, należy uruchomić czat, kliknąć na ikonę kółka zębatego, wybrać zakładkę „Czat”, a następnie „Zmień preferencje filtrowania czatu”. Tam znajdziesz omawiane ustawienia. Domyślnie uruchomione jest zamienianie wszystkich najczęściej używanych przekleństw wpisywanych podczas tekstowych rozmów na Steamie oraz w obsługiwanych grach na gwiazdki bądź serduszka. Możemy to całkowicie wyłączyć bądź też ocenzurować jedynie słowa uważane za obelżywe. Istnieją także opcje dezaktywacji filtru przekleństw w wiadomościach otrzymywanych od znajomych oraz stworzenia własnej, niestandardowej listy słów, które mają być ukrywane (bądź wprost przeciwnie).

Jak zaznaczają przedstawiciele firmy Valve, automatyczny filtr nie jest jeszcze idealny. Przede wszystkim wyłapuje on najróżniejsze warianty pewnego angielskiego słowa na „F” oraz pewnego angielskiego słowa na „S”. Z czasem, przy pomocy społeczności, ma być jednak ulepszany. Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie w tym miejscu.

Steam pozwala zablokować wulgaryzmy na czacie - oto jak to zrobić - ilustracja #1
W tym miejscu możecie skonfigurować filtr swojego czatu na Steamie.

Przypominamy, że to nie pierwszy raz, gdy Valve zajmuje się wulgarnym językiem na swojej platformie. Wcześniej firma wprowadziła system blokujący wulgaryzmy i obelgi w bardziej publicznych miejscach, jak recenzje użytkowników, komentarze, fora czy transmisje na żywo.

  1. Steam – oficjalna strona