Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 sierpnia 2021, 12:57

autor: Ignacy "Gacek" Ziarkiewicz

Polak wykrył błąd w systemie płatności Steama, w nagrodę otrzymał ponad 29 tys. zł

Polski specjalista do spraw bezpieczeństwa wykrył lukę w systemie płatności Steama i w nagrodę otrzymał kilka tysięcy dolarów.

Ze Steama korzystają miliony użytkowników, więc jego działanie musi być odpowiednio zabezpieczone. Dlatego gdy pochodzący z Polski użytkownik drbrix na portalu HackerOne zgłosił błąd, który znalazł w systemie płatności Valve’a, w nagrodę firma zapłaciła mu 7,5 tys. dolarów, czyli trochę ponad 29 tys. zł.

Luka polegała na tym, że gdy użytkownik Steama miał maila zawierającego w sobie frazę „amount100”, to korzystając z systemu płatności Smart2Pay (w Polsce Przelewy24), przez odpowiednie manipulowanie stroną mógł wpłacić na swoje konto jednego dolara, by otrzymać o wiele więcej, np. aż 100 dolarów. Zagrożenie było poważne - przez tę lukę nieuczciwi użytkownicy mogliby niemal za darmo kupować gry i sprzedawać je za większe pieniądze. Jeśli ciekawi Was dokładny sposób działania błędu, wszystko rozpisane po polsku znajdziecie tutaj.

Valve szybko zajęło się tą sprawą i tego samego dnia skontaktowało się z drbrix’em. Po krótkiej wymianie zdań z Polakiem pracownik firmy napisał, że dostarczone przez niego informacje pomogły zidentyfikować realne biznesowe zagrożenie, dlatego też przyznają mu odpowiednią pieniężną nagrodę.

Dziennikarz z portalu The Daily Swig napisał do Valve i spytał o sytuację. W odpowiedzi przedstawiciel włodarzy Steama stwierdził, że dzięki osobie, która zgłosiła błąd, firma wraz z dostawcą usług płatności mogła rozwiązać problem, nie stwarzając niedogodności dla klientów.

Naszemu rodakowi należy się duża pochwała - gratulujemy przyznanej nagrody.

Polak wykrył błąd w systemie płatności Steama, w nagrodę otrzymał ponad 29 tys. zł - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.