Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 września 2021, 11:04

autor: GRG

Steam Deck nie odpali każdej gry z biblioteki Steama - jest wyjaśnienie

Wbrew zapewnieniom projektantów Valve, Steam Deck może mieć problemy z uruchomieniem niektórych gier z biblioteki Steam.

Część gier może nie być kompatybilna ze Steam Deckiem w momencie premiery sprzętu. Tak twierdzi szef firmy Codeweavers, która współtworzyła z Valve technologię Proton, stanowiącą część SteamOS. Dzięki niej użytkownicy Linuksa mogą uruchamiać gry przeznaczone dla systemu Windows. Konsola Steam Deck będzie działać na SteamOS 3.0, a co za tym idzie – korzystać z Protona do uruchamiania gier. I tu właśnie może wystąpić problem z kompatybilnością.

Prezes Codeweavers James B. Ramey powiedział, że słowa projektantów Valve na temat Steam Deck mogły zostać źle zinterpretowane. Jego zdaniem chodziło o to, że z punktu widzenia platformy sprzętowej konsola posiada wystarczający procesor, kartę graficzną i pamięć RAM, aby mogły na niej działać wszystkie tytuły dostępne w bibliotece Steam. Inną sprawą jest aspekt kompatybilności software'owej. Niektórych gier ze Steama nie można uruchomić na SteamOS lub są niegrywalne. Działających gier w bazie ProtonDB jest już ponad 16 tysięcy, a ich liczba stale rośnie. Duża część z nich funkcjonuje perfekcyjnie (ranga Platinum) lub wymaga drobnych zmian w ustawieniach (ranga Gold). Istnieją jednak tytuły zupełnie niegrywalne (Borked) i nie są to mało znaczące produkcje typu indie.

Steam Deck nie odpali każdej gry z biblioteki Steama - jest wyjaśnienie - ilustracja #1
Dziesięć najpopularniejszych gier na Steam, cztery nie działają na SteamOS. Źródło: ProtonDB

Których gier nie obsługuje obecnie Proton? Są to m.in.: Destiny 2, Apex Legends, Fall Guys, Paladins, Grid 2, PUBG, CoD: Black Ops II, Dead by Daylight, For Honor, DayZ, Crossout, Warface, Anno 2070 czy Insurgency. Należy zaznaczyć, że gry te w większości korzystają z systemów anti-cheat (BattleEye, EAC). Valve zapewnił twórców gier, że pracuje nad problemem i wsparcie dla Protona powinno pojawić się zanim Steam Deck trafi do sprzedaży.

Ramey przypomina, że z początku na Protonie bez większych problemów działało jedynie 27 gier. Dziś liczba ta urosła do kilku tysięcy tytułów (Platinum) i można być pewnym, że pojawienie się Steam Deck przyśpieszy dodawanie kolejnych gier do listy.

Steam Deck można zamówić tutaj. Cena zaczyna się od 1899 zł (w zależności od wersji), z datą w wysyłki ustaloną na II kwartał 2022 roku.