Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 listopada 2022, 10:32

autor: Kamil "grim_reaper" Kleszyk

Sprzedaż PS5 goni PS4, ale nadal jest w tyle. PS Plus traci użytkowników

Sony ujawniło najnowsze raporty finansowe dotyczące m.in. sprzedaży konsoli PlayStation 5. Obecna generacja cieszy się dużym zainteresowaniem, choć jej wyniki odbiegają od PS4. Alarmujący może być też dla firmy znaczny spadek liczby użytkowników PS Plus.

Źrodło fot. playstation.com
i

Firma Sony przedstawiła opinii publicznej swój kolejny raport finansowy. Wyniki uwzględnione w dokumencie dotyczą m.in. sprzedaży PlayStation 5 w miesiącach lipiec–wrzesień. Okazuje się, że w tym czasie nabywców znalazło 3,3 mln egzemplarzy PS5. Co ciekawe, jest to rezultat identyczny jak ten osiągnięty w analogicznym okresie w 2021 roku. Z kolei dotychczasowa łączna liczba sprzedanych urządzeń obecnej generacji wynosi 25 mln sztuk (via VGC).

Sprzedaż PS5 na tle PS4

Co prawda są to bardzo dobre wyniki, ale na uwagę zasługuje fakt, że konsole PS4 cieszyły się większym wzięciem – przez pierwsze dwa lata od premiery sprzedały się w 29,4 mln egzemplarzy. Taki stan rzeczy jest najprawdopodobniej spowodowany ciągle występującymi trudnościami z dostępnością „piątki” na rynku.

Sprzedaż PS5 goni PS4, ale nadal jest w tyle. PS Plus traci użytkowników - ilustracja #1
Źródło: https://twitter.com/DomsPlaying/status/1587325734342852608

Liczba sprzedanych egzemplarzy PlayStation 5 sięgnęła 25 milionów po nabyciu przez graczy 3,3 miliona w kwartale kończącym się we wrześniu (tak jak w drugim kwartale zeszłego roku).

Porównajmy to z 29,4 mln PS4 w pierwszych ośmiu kwartałach.

I gratulacje dla PS5! Przebiliście sprzedaż Nintendo GameCube i oryginalnego Xboxa.

Zawirowanie wokół PS Plus

Wydawać by się mogło, że alarmująca dla Sony będzie sytuacja związana z PS Plusem. Według raportu usługa miała na koniec września 45,4 mln klientów, co stanowi wyraźny spadek względem poprzedniego kwartału (47,3 mln). Japońska korporacja potwierdziła również mniejszą liczbę użytkowników PlayStation Network. Obecnie jest to 102 mln, natomiast w tym samym zeszłorocznym okresie baza liczyła 104 mln aktywnych kont.

Mimo zauważalnego odpływu abonentów PS Plusa, firma zanotowała najlepszy kwartał w historii pod względem wpływów z subskrypcji. Przychody w tym segmencie wzrosły aż o 21% rok do roku (via Daniel Ahmad).

Sprzedaż PS5 goni PS4, ale nadal jest w tyle. PS Plus traci użytkowników - ilustracja #2
Źródło: Twitter, Daniel Ahmad.

Sprzedaż gier w dół, cała firma w górę

Jeśli zaś chodzi o sprzedaż gier, w omawianym okresie właścicieli znalazło 62,5 mln kopii produkcji na PS5 i PS4, z czego 6,7 mln to tzw. pozycje first-party (czyli pochodzące od podmiotów należących do Sony). Oznacza to kolejny spadek dla firmy, bowiem w analogicznym okresie 2021 roku obie te liczby oscylowały w granicach – odpowiednio – 76,4 mln i 7,6 mln egzemplarzy.

Spadek wpływów z gier Sony argumentuje wzrostem kosztów ich tworzenia gier i akwizycji, a także negatywnym wpływem kursów walutowych.

Tym samym dział Game & Network Services zrewidował swoją całoroczną prognozę przychodów o 12% w dół, powołując się również na niższą, niż przewidywano, sprzedaż gier innych producentów (third-party).

Warto jeszcze wspomnieć, że coraz większą popularnością cieszą się zakupy w PS Store. Aż 63% wszystkich sprzedanych tytułów pochodziło właśnie z cyfrowego sklepu PlayStation (wcześniej odsetek ten wynosił 62%).

Ogólne zyski japońskiego giganta wzrosły względem analogicznego okresu ubiegłego roku o 8%, do 344 miliardów jenów (2,32 miliarda dolarów), ponieważ dobre wyniki w branży muzycznej i filmowej zrównoważyły ??spadki w grach.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Zamiast obliczać, ile Ala ma kotów, wolał zamykać się w swoim świecie i wymyślać nowe historie ulubionego anime – Dragon Ball. Po latach nauki przyszedł czas stagnacji, którą wolał nazywać „szukaniem życiowego celu”. Wypatrując przeznaczenia w trakcie 58. seansu ukochanej Szklanej pułapki, postanowił – niczym John McCLane – zawalczyć o lepszą przyszłość. Z pomocą przyszła redakcja Gry-Online.pl, która przyjęła go pod swoje skrzydła. Jako że autor jest świeżakiem w newsroomie, nie ma jeszcze docelowej tematyki na jakiej chce się skupić (mimo że podstępny Łosiu wabi go w mroki gamingu). Możecie się zatem spodziewać od „Ponurego Żniwiarza” newsa o symulatorze rolnictwa, jak i wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Jeśli kiedykolwiek usłyszycie, że granie na konsoli i oglądanie filmów do niczego nie doprowadzi – przypomnijcie sobie Kamila.

więcej