Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 czerwca 2021, 10:50

autor: Nicek

Sprzedaż kart graficznych eksplodowała; brak chipów, ale dostawy rosną

Ostatnie miesiące zdecydowanie zostaną zapamiętane jako te, w których kupno karty graficznej graniczyło z cudem. Pomimo dużych niedoborów rynek GPU do komputerów osobistych nadal rośnie.

W porównaniu do pierwszego kwartału 2020 roku dostawy układów graficznych wzrosły o 35%. Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę analityczną Jon Peddie Research. Z przedstawionego raportu można wywnioskować, że sytuacja na rynku GPU uległa zdecydowanej poprawie. W pierwszym kwartale 2021 roku sprzedano bowiem łącznie 119 milionów egzemplarzy kart graficznych (co dało wzrost 38,74% rok do roku). Niestety nie wpływa to na sytuację w sklepach, w których sprzęt jest niedostępny albo sprzedawany po bardzo zawyżonych cenach.

Sprzedaż kart graficznych eksplodowała; brak chipów, ale dostawy rosną - ilustracja #1
Udziały Intela na rynku kart graficznych są zasługą zintegrowanych układów (Źródło: JPR)

Z raportu przygotowanego przez Jon Peddie Research dowiedzieliśmy się również, że zarówno AMD, jak i Nvidia odnotowały zmianę udziałów w rynku. W przeciągu pierwszego kwartału 2021 roku „Zieloni” wykazali wzrost o 0,62% w porównaniu z czwartym kwartałem 2020 roku, natomiast udział „Czerwonych” spadł o 0,12% w tym samym okresie. Jest to więc kolejny spadek udziałów AMD na rynku kart graficznych. Być może sytuacja zmieni się po zwiększeniu produkcji lub bardziej odczuwalnie w momencie premiery Radeonów RX 7000 (czyli pod koniec 2022 roku), które mają być zauważalnie szybsze od układów poprzedniej generacji.

Mimo wzrostu dostaw na rynku kart graficznych przeznaczonych do PC należy się spodziewać, że ich niedobór będzie trwał przez najbliższe lata. Dlatego też pojawienie się nowych układów zawsze spotka się z dużym zainteresowaniem użytkowników, a czekanie kilkanaście godzin przed sklepem będzie coraz częstszym widokiem. Sytuacja w nadchodzących miesiącach niestety raczej się nie poprawi, a coraz częściej będziemy widzieć GPU w dwukrotnie wyższych cenach niż sugerowana. JPR przewiduje, że sprzedaż GPU będzie stopniowo rosnąć i trafią one do 2025 roku do nawet 3,33 milionów jednostek. Tym samym udziały dedykowanych kart graficznych na rynku mogą osiągnąć przez pięć lat poziom nawet 26%.

Sprzedaż kart graficznych eksplodowała; brak chipów, ale dostawy rosną - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.