Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 lipca 2019, 11:22

autor: Lazlo

Spotify Lite to nowa wersja apki dla ludzi ze słabym łączem i telefonem

W Sklepie Play zadebiutowała aplikacja Spotify Lite. Jest ona odchudzoną wersją popularnego odtwarzacza skierowaną do użytkowników posiadających słabe łącze lub niezbyt wydajnego smartfona. Apka nie jest oficjalnie dostępna w naszym kraju, jednak można ją przetestować już dziś.

Marzenia o odtwarzaczu Spotify, który będzie skupiał się na odtwarzaniu muzyki nareszcie doczekały się spełnienia. - Spotify Lite to nowa wersja apki dla ludzi ze słabym łączem i telefonem - wiadomość - 2019-07-09
Marzenia o odtwarzaczu Spotify, który będzie skupiał się na odtwarzaniu muzyki nareszcie doczekały się spełnienia.

Aplikacja Spotify Lite wyszła właśnie z fazy beta i oficjalnie zadebiutowała w 36 krajach. Alternatywna wersja programu, działająca na urządzeniach z Androidem w wersji 4.3 lub wyższej, zajmuje zaledwie 10 MB i stworzona została z myślą o użytkownikach posiadających słabsze smartfony i mocno ograniczone pakiety Internetowe. Odtwarzacz w wydaniu Lite nie jest na razie dostępny w Polsce.

Muzyka na pierwszym miejscu

Spotify twierdzi, że edycja Lite posiada 90 procent funkcjonalności pełnoprawnej wersji, jednak pozbawiona została takich wodotrysków jak wyświetlanie materiałów wideo czy tła artystów, które nie są funkcjami podstawowymi. Jedyną opcją, której może brakować jest chyba Spotify Connect. Jeśli zaś chodzi o nowości, to aplikacja pozwala na ustawienie limitów transferu danych oraz szybką zmianę jakości odtwarzanych utworów.

Spotify w wersji Lite działa naprawdę sprawnie. - Spotify Lite to nowa wersja apki dla ludzi ze słabym łączem i telefonem - wiadomość - 2019-07-09
Spotify w wersji Lite działa naprawdę sprawnie.

Przedstawiciele firmy potwierdzili, że nie mają w planach wypuszczania Spotify Lite na platformę iOS. Jak by nie patrzeć - zdecydowana większość użytkowników, którzy potencjalnie mogą mieć problemy z działaniem aplikacji, to posiadacze telefonów z Androidem. Rynkiem docelowym są Indie, gdzie odtwarzacz w wersji Lite pojawił się już w czerwcu - zaledwie kilka miesięcy po uruchomieniu usługi Spotify w tymże kraju.

Nadrzędnym celem Spotify jest dotarcie do nowych klientów - ludzi starszych oraz pochodzących z krajów rozwijających się. Firma chwali się, że posiada obecnie 217 milionów użytkowników, z czego 100 milionów to osoby płacące za wersję premium. Dla porównania, Apple Music przekroczyło w czerwcu granicę 60 milionów użytkowników.

Jeśli bardzo zależy Wam na przetestowaniu Spotify Lite, możecie to zrobić pobierając z sieci odpowiedni plik apk i instalując go ręcznie. Pamiętajcie jednak, że instalowanie aplikacji ze źródeł innych niż Sklep Play jest obarczone pewnym ryzykiem i robicie to na własną odpowiedzialność.

Dotychczas, według danych ze Sklepu Play, Spotify Lite zostało pobrane ponad milion razy. Można spodziewać się, że liczba ta będzie szybko rosła, ponieważ firma zamierza mocno promować nową aplikację.

Warto dodać, że odmiany lite rozbudowanych apek zostały spopularyzowane przez gigantów takich jak Facebook czy YouTube, ponieważ okazało się, że jest na nie realne zapotrzebowanie - szczególnie na rynkach rozwijających się, gdzie szybkość mobilnego Internetu jest zwykle niższa, a słabsze smartfony stanowią większy odsetek rynku.