Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 marca 2019, 11:12

autor: Aquma

Sony próbuje ratować dział produkujący Xperie? Reorganizacja w toku

Firma Sony poinformowała, że planuje połączyć działy zajmujące się elektroniką użytkową w jeden podmiot. Oficjalnym powodem jest ułatwienie współpracy pomiędzy poszczególnymi częściami koncernu, jednak prawdziwą przyczyną może być chęć ukrycia słabych wyników finansowych dywizji odpowiedzialnej za smartfony.

Sony planuje duże zmiany w wewnętrznej strukturze. - Sony próbuje ratować dział produkujący Xperie? Reorganizacja w toku - wiadomość - 2019-03-29
Sony planuje duże zmiany w wewnętrznej strukturze.

W SKRÓCIE:

  1. Sony połączy dywizje odpowiedzialne za urządzenia mobilne, fotografię oraz telewizory i dźwięk w jeden dział;
  2. szefem nowego podmiotu zostanie Shigeki Ishizuka, obecny wiceprezes Sony Imaging Products & Solutions;
  3. celem może być chęć ukrycia strat związanych ze sprzedażą urządzeń mobilnych;
  4. zmiana wejdzie w życie 1 kwietnia.

Portal GSMArena donosi, że firma Sony planuje połączyć kilka działów odpowiedzialnych za elektronikę użytkową w jeden, większy podmiot. Chodzi o dywizje zajmujące się smartfonami (Sony Mobile), telewizorami, sprzętem audio oraz fotografią. Nowy dział będzie nosił nazwę Electronic Products and Solutions (pol. rozwiązania i sprzęt elektroniczny), a jego szefem zostanie Shigeki Ishizuka, czyli dotychczasowy wiceprezes Sony Imaging Products & Solutions.

Oficjalnym powodem stojącym za tą zmianą jest chęć głębszego zintegrowania poszczególnych części firmy i ułatwienia im współpracy – przykładowo, w produkcji smartfonów z linii Xperia wykorzystywane są ekrany i obiektywy opracowywane w innych oddziałach Sony, więc połączenie ich w jeden podmiot powinno uprościć cały proces.

Prawdziwą przyczyną może być jednak chęć częściowego ukrycia słabych wyników dywizji odpowiedzialnej za urządzenia mobilne, która od lat nie radzi sobie najlepiej – na przestrzeni ostatnich czterech kwartałów przyniosła przeszło 913 milionów dolarów strat. W tym samym czasie dział fotograficzny zarobił 804 mln „zielonych”, a sprzedaż telewizorów i sprzętu audio wygenerowała kolejne 714 mln. Różnica jest więc widoczna gołym okiem. Równocześnie technologie mobilne są kluczową, strategiczną częścią interesów firmy, o czym w styczniu zeszłego roku wspominał były prezes Sony, czyli odchodzący na emeryturę Kaz Hirai.

Nie chodzi o smartfony; chodzi raczej o to, by patrzeć poza nie – na to, co zamierzamy robić. Rzecz w tym, by być ważnym graczem w tej przestrzeni, a najlepiej liderem. Z tego strategicznego powodu chcę mieć pewność, że pozostaniemy jeśli nie w branży smartfonów, per se, to w branży komunikacyjnej – mówił Hirai.

Sony chce ukryć kiepskie wyniki Xperii?
Sony chce ukryć kiepskie wyniki Xperii?

Warto odnotować, że – wyprzedzając oskarżenia o chęć ukrywania niewygodnych faktów – japońska korporacja poinformowała, że nadal będzie raportowała wyniki finansowe telefonów Xperia. Omawiana zmiana w wewnętrznej strukturze koncernu wejdzie w życie 1 kwietnia.

  1. Sony – strona oficjalna