Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 listopada 2018, 09:46

autor: Heros99

Sony opatentowało nowy rodzaj kontrolera z ekranem dotykowym

Jak informują fani na forum Reddit, w październiku firma Sony opatentowała nowy rodzaj kontrolera. Tym, co wyróżnia ten projekt na tle innych urządzeń do grania, jest fakt, że na jego froncie został umieszczony ekran dotykowy.

Fani konsol PlayStation udzielający się na forum Reddit odkryli niedawno na łamach oficjalnej strony Urzędu Patentowego Stanów Zjednoczonych wniosek patentowy firmy Sony dotyczący nowego typu kontrolera. Układ i bryła wspomnianego urządzenia mocno przypominają to, co znamy z DualShocków dołączanych do konsol PlayStation 3 oraz PlayStation 4, aczkolwiek na załączonych schematach dostrzec można kilka istotnych różnic.

Czyżby tak miał wyglądać pad do PS5? - Sony opatentowało nowy rodzaj kontrolera z ekranem dotykowym - wiadomość - 2018-11-14
Czyżby tak miał wyglądać pad do PS5?

Pierwszym elementem, który dostrzeże każdy wytrawny gracz, jest dodatkowy przycisk pośrodku krzyżaka – d-pada. Jest to zabieg dotąd niespotykany, który mógłby zostać ciekawie wykorzystany w wielu produkcjach. Kolejną nowinką jest zamiana panelu dotykowego (touchpad) na ekran dotykowy (touchscreen), znajdujący się na froncie urządzenia. Jego rozmiary nie odbiegałyby wielkością od touchpada znanego z DualShocka 4. Prawdopodobnie przejąłby on jego funkcje, jednocześnie dając deweloperom zdecydowanie większe możliwości wykorzystania w grach.

W nowej wersji pada powrócić miałby też panel świetlny. Szczególną uwagę należy też zwrócić na wzmiankę o systemie analiz danych sensorycznych. Taka funkcja mogłaby mieć duże znaczenie dla twórców przy projektowaniu nowych produkcji. Interesujące jest także to, że na schematach nie sposób zaleźć przycisków Share oraz Options. W obecnej generacji DualShocka znajdują się one po obu stronach panelu dotykowego.

Prawdopodobnie jest to wstępna koncepcja pada do konsoli PlayStation 5, o której spekuluje się już od pewnego czasu.