Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 sierpnia 2019, 13:05

autor: XxX

Smartfony w Europie - dominacja Samsunga, Apple w odwrocie, a Xiaomi sztosem

Ostatni raport od Canalys dotyczący sprzedaży smartfonów w Europie w drugim kwartale 2019 roku nie pozostawia złudzeń – Samsung absolutnie zdominował Stary Kontynent, osiągając udział w rynku na poziomie 40,6%. Z kolei Xiaomi zaliczyło najbardziej dynamiczny wzrost.

Samsung miażdży konkurencję na europejskim rynku. - Smartfony w Europie - dominacja Samsunga, Apple w odwrocie, a Xiaomi sztosem - wiadomość - 2019-08-13
Samsung miażdży konkurencję na europejskim rynku.

Canalys opublikowało raport dotyczący sprzedaży smartfonów w Europie w drugim kwartale 2019 roku. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się m.in. o dominacji Samsunga, tarapatach w jakich znaleźli się Apple oraz Huawei, a także o sukcesie Xiaomi.

W drugim kwartale 2019 roku Samsung sprzedał w Europie aż 18,3 mln smartfonów, osiągając tym samym udział w rynku na poziomie 40,6%. W porównaniu z zeszłym rokiem firma może pochwalić się 20% wzrostem.

Wyniki sprzedaży w drugim kwartale 2019 roku dla rynku europejskiego. - Smartfony w Europie - dominacja Samsunga, Apple w odwrocie, a Xiaomi sztosem - wiadomość - 2019-08-13
Wyniki sprzedaży w drugim kwartale 2019 roku dla rynku europejskiego.

Na drugim miejscu znalazł się Huawei z wynikiem 8,5 mln sprzedanych jednostek oraz udziałem w rynku na poziomie 18,8%. Tutaj nie jest już tak kolorowo, bowiem w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku, Huawei zaliczyło spadek o 16%.

Ostatnie miejsce na podium zajęła firma Apple, której sytuacja również nie wygląda za dobrze. Mimo udziału w rynku na poziomie 14,1% i sprzedaży 6,4 mln smartfonów, gigant z Cupertino zaliczył 17% spadek w porównaniu z zeszłym rokiem.

Bardzo pozytywnym zaskoczeniem okazał się wynik Xiaomi. Firma znalazła się na czwartym miejscu z 4,3 mln sprzedanych jednostek i udziałem w rynku na poziomie 9,6%. Chińczycy zaliczyli aż 48% wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem. Jeśli podobny trend utrzyma się przez następne lata, być może Xiaomi już wkrótce wyprzedzi Apple oraz Huawei, a nawet zawalczy o fotel lidera.

My Europejczycy chyba straciliśmy nieco zaufania do Huawei po ostatniej aferze. Według ogólnoświatowego raportu firmy Canalys dotyczącego sprzedaży smartfonów w drugim kwartale 2019 roku, chiński producent nie radzi sobie tak źle.

Wyniki sprzedaży w drugim kwartale 2019 roku dla rynku światowego. - Smartfony w Europie - dominacja Samsunga, Apple w odwrocie, a Xiaomi sztosem - wiadomość - 2019-08-13
Wyniki sprzedaży w drugim kwartale 2019 roku dla rynku światowego.

Zawarte tam informacje wyraźnie pokazują przewagę Samsunga, jednak nie jest ona już tak duża, jak miało to miejsce w przypadku rynku europejskiego. Huawei zaliczyło natomiast najbardziej dynamiczny wzrost na poziomie 8%, podczas gdy Samsung może pochwalić się wynikiem o 2% gorszym.