Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 czerwca 2021, 09:42

autor: Nicek

Ray tracing nie tylko na PC; trafi także na smartfony Samsunga

Już niedługo ray tracing trafi na urządzenie mobilne. Wszystko za sprawą współpracy Samsunga z AMD, w ramach której w smartfonach południowokoreańskiej firmy zastosowane zostaną układy graficzne RDNA 2.

Mimo że tegoroczne targi Computex nie obfitowały w zbyt wiele nowości, AMD może być zadowolone ze swojej konferencji. Zaproponowane przez firmę technologie, takie jak FidelityFX Super Resolution, mogą namieszać na rynku komputerów osobistych. Lisa Su w ramach swojego przemówienia ujawniła również, że najnowszy mobilny układ Samsung Exynos będzie wyposażony w układ graficzny RDNA 2. Jest to ta sama architektura, którą możemy spotkać w kartach graficznych Radeon RX 6000 czy konsolach PS5 i Xbox Series X/S. Co to oznacza dla rynku mobilnego?

Ray tracing nie tylko na PC; trafi także na smartfony Samsunga - ilustracja #1
Już niedługo ray tracing trafi na urządzenia mobilne. Czeka nas rewolucja?

Zastosowanie RDNA 2 w układach mobilnych pozwoli przede wszystkim na znaczącą poprawę wydajności graficznej we flagowych smartfonach. Raczej nie powinniśmy się spodziewać, że technologia ta szybko trafi do telefonów z niższych półek. W ramach współpracy AMD i Samsunga mobilne układy graficzne nowej generacji będą zdolne obsługiwać ray tracing, a także cieniowanie o zmiennej częstotliwości (VRR). Są to zatem technologie do tej pory kojarzone z wydajnymi GPU dostępnymi w komputerach stacjonarnych i laptopach.

Niestety, na tę chwilę Lisa Su nie zdecydowała się na podanie większej ilości szczegółów. Można się jednak domyślać, że nie będziemy musieli na nie zbyt długo czekać. Wszak Samsung Galaxy S21 miał swoją premierę kilka miesięcy temu, więc firma na pewno pracuje już nad modelem S22 (nie brakuje rozmaitych plotek na jego temat), który powinien mieć premierę na początku 2022 roku. Zapowiada się, że to właśnie najnowszy flagowiec południowokoreańskiej firmy wyposażony zostanie w nowego Exynosa z układem graficznym RDNA 2. Miejmy jednak nadzieję, że inżynierowie zadbają o rozsądne zarządzanie energią, bez którego nawet największy wzrost wydajności nie będzie zbyt wiele znaczył.

Ray tracing nie tylko na PC; trafi także na smartfony Samsunga - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.