Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 27 maja 2018, 11:37

autor: ElMundo

Rynek kart graficznych w Q1 2018 – AMD zyskuje, Intel niekwestionowanym liderem

Firma Jon Peddie Research opublikowała raport, w którym przyjrzała się aktualnej strukturze rynku kart graficznych. Wielkich niespodzianek brak, acz zauważalna jest coraz silniejsza pozycja AMD.

Rynek kart graficznych w Q1 2018 – AMD zyskuje, Intel niekwestionowanym liderem - ilustracja #1

Jak co kwartał firma analityczna Jon Peddie Research dokonała wnikliwej analizy rynku kart graficznych. Wczoraj informowaliśmy Was o przewidywaniach tej firmy odnoszących się do najbliższej przyszłości branży GPU co do kryptowalut, dziś natomiast pochylimy się nad strukturą rynku układów graficznych.

Wielkim zaskoczeniem nie powinien być fakt, że nieustannie pozycję lidera piastuje Intel – zintegrowane GPU tego producenta odpowiadają dokładnie 2/3 udziałów w całym rynku. Tak spory wpływ to oczywiście zasługa dominacji w sektorze procesorów – wielu ich użytkowników nie decyduje się na zakup dedykowanego układu, co odzwierciedlają także statystyki osiągane przez dwóch pozostałych producentów. Nvidia w porównaniu do ostatniego kwartału ubiegłego roku utrzymała dokładnie takie same udziały w rynku na poziomie 18,4%, z kolei AMD zwiększyło je o 0,7% do 14,9%.

Dużo bardziej interesujące niż te dane są jednak trendy, które potwierdzają dane przekazane przez Jon Peddie Research. W ciągu roku Intel stracił aż 4,5% udziałów, co może oznaczać, że coraz większej ilości osób zintegrowane rozwiązania proponowane przez tę firmę nie wystarczają do codziennych zastosowań. Warto bowiem zaznaczyć, że to kolejny kwartał, w którym tzw. dyskretne GPU zyskują w stosunku do zintegrowanych układów graficznych. Karty od AMD i Nvidii znajdują się teraz w 39,11% komputerów, co oznacza wzrost o 2,33% w porównaniu do wcześniejszego kwartału. Z drugiej strony wysoce prawdopodobne jest, że spadki koncernu z Santa Clara podyktowane są ogromnym zainteresowaniem dedykowanymi GPU ze strony kopaczy kryptowalut.

Sytuacja na rynku kart graficznych nie uległa zbyt dużej zmianie – niewielkie zyski odnotowało AMD. - Rynek kart graficznych w Q1 2018 – AMD zyskuje, Intel niekwestionowanym liderem - wiadomość - 2018-05-28
Sytuacja na rynku kart graficznych nie uległa zbyt dużej zmianie – niewielkie zyski odnotowało AMD.

Mimo tego, że dwóch producentów powiększyło swoje udziały, to tak naprawdę żaden z nich nie może mieć powodów do zadowolenia. Cała trójka zanotowała bowiem spadek sprzedaży w odniesieniu do końcówki roku 2017. Najmniej układów dostarczył Intel, zmniejszając sprzedaż o 11,49%, Nvidia zanotowała wynik mniejszy o 10,21%, z kolei najmniejszą stratą może pochwalić się AMD – 5,83%.

Choć wielu uznaje, że to układy graficzne produkowane przez AMD lepiej nadają się do wydobywania wirtualnych walut, to na przestrzeni ostatniego roku Nvidia zyskała nieco więcej, jeśli chodzi o wpływ na kształt rynku kart graficznych – zwiększyła ona swoje udziały o 2,6%, z kolei AMD – o 1,8%. Bardziej miarodajne dane pojawią się niebawem – wobec spadku zainteresowania GPU ze strony kopaczy kryptowalut sytuacja w branży powinna wrócić do normy. Wtedy przekonamy się, czy zainteresowanie ze strony graczy wystarczy, by podtrzymać wzrostową tendencję producentów dyskretnych układów.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.