Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 lutego 2021, 14:25

Premiera RTX 3060 za 3 dni, lecz w Internecie można już kupić używane

Pozostało parę dni do pojawienia się kart RTX 3060 w sklepach, tymczasem można już kupić w sieci używane egzemplarze. Czyżby były to oferty od zawiedzionych testerów-kopaczy kryptowalut?

W SKRÓCIE:
  • premiera GeForce RTX 3060 odbędzie się 25 lutego… choć w sieci można już znaleźć oferty z używanymi egzemplarzami;
  • specjalne układy Nvidia HX, przeznaczone do wydobywania kryptowalut, mają się pojawić w I kwartale 2021 roku.

Czy jest możliwość, aby przed swoją premierą sprzęt pojawił się w sprzedaży internetowej jako używany? Jak najbardziej, dowodzą tego oferty GeForce RTX 3060 na białoruskim portalu aukcyjnym Onliner. Można tam znaleźć kilka sztuk modeli Eagle marki Gigabyte za 2800 rubli (ok. 4000 złotych, gdy cena sugerowana tej karty zaczyna się od 1599 zł). Sprzedający twierdzi w opisie, że są one nowe, jedna została tylko rozpakowania w celu weryfikacji. Czy tylko ja mam wrażenie, że owa „weryfikacja” miała na celu sprawdzenie możliwości kopania kryptowalut?

Premiera RTX 3060 za 3 dni, lecz w Internecie można już kupić używane - ilustracja #1
Oferta z używanymi kartami RTX 3060. Źródło: VideoCardz

Wiemy, że kopacze mieli już egzemplarze przed premierą, lecz w tym zastosowaniu karta RTX 3060 zapewne zawiodła, gdyż posiada system ograniczający wydajność w przypadku wykrycia „górniczego” użycia. Choć według doniesień z serwisu VideoCardz, dzięki wysokiemu kursowi Ethereum jego wydobywanie może się opłacić nawet na karcie z obniżonym hashrate. Dlatego cała nadzieja w linii układów graficznych Nvidia HX, przeznaczonych specjalnie do wydobywania kryptowalut.

Oczywiście są to tylko domysły, równie dobrze może to być sprzęt pozyskany w celach zarobkowych. Sprzedawca może być tzw. scalperem, któremu udało się nabyć kilka sztuk RTX 3060, aby sprzedać je z zyskiem. Na jego nieszczęście na zdjęciach można dostrzec numery seryjne egzemplarzy, dzięki czemu można wyśledzić, gdzie zostały nabyte.

Dokładna data premiery układów CMP Nvidia HX nie jest znana – mają one być dostępne w pierwszym kwartale tego roku. Nie wiadomo też, czy ich obecność faktycznie poprawi sytuację z dostępnością kart graficznych na rynku. RTX 3060 zaś oficjalnie trafią do sklepów 25 lutego.

Premiera RTX 3060 za 3 dni, lecz w Internecie można już kupić używane - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.